„Awantura w Chioggi” czyli Rewelacyjna komedia Teatru Wybrzeże w Faktorii Kultury…

To co wydarzyło się ostatnio w Faktorii Kultury – Scenie letniej Teatru Wybrzeże – można podsumować tylko jednym słowem – RE-WE-LA-CJA!!! =)

7 sierpnia 2021 roku o godzinie 21:00 na scenie (a dokładniej przed sceną) Faktorii Kultury w Pruszczu Gdańskim wystawiona została sztuka Carlo Goldoniego w reżyserii Paweł Aigner pt. „Awantura w Chioggi”.
Ta osiemnastowieczna komedia jest pełna dynamiki, zwrotów akcji i żywiołowego tekstu, który w ustach aktorów w połączeniu z ich grą aktorską brzmiał fenomenalnie.
Nie zabrakło też odniesień do współczesności – nie zabrakło więc „cnót niewieścich”, „powagi urzędu sądu” oraz „chorób współistniejących”.

Akcja komedii „Awantura w Chioggi” dzieje się w małym portowym miasteczku Chioggi we Włoszech.
W miasteczku poznajemy społeczność rybacką – rybaków wraz z ich kobietami, które czekają na swoich i nieswoich mężczyzn.
Kobiety rozmawiają, snują intrygi, plotkują i planują… wyjść dobrze za mąż, co w Chioggi nie jest proste a wybór kandydatów jest raczej mocno ograniczony. Mamy więc ciekawe intrygantki – Panie oraz kochliwych adoratorów – jednej obiecują miłość, drugiej oferują romans, trzecia otrzymuje prezenty.

Mamy dużo sytuacyjnego humoru, gagów oraz mimiki, która po połączeniu w całość stwarza przezabawne obrazy – nawet nie będę próbował cytować zabawnych tekstów i sytuacji – TO TRZEBA ZOBACZYĆ NA ŻYWO.

Co do samych aktorów – tych na scenie występuje cała masa.
Grzegorz Gzyl (Koadiutora Isidoro) jest fenomenalny. Bardzo charakterystyczna postać jaką gra zapadnie w pamięć na długo po wyjściu z „teatru”. Agata Bykowska (Lucietta), zapadła widzom TVP z roli granej w „Koronie Królów”. W sztuce „Awantura w Chioggi” gra rewelacyjnie kłótliwą i pełną włoskiego charakteru dziewkę. Warto wspomnieć, że Pani Agaty jest dużo mniej – szacunek za taki spadek wagi.
Super prezentuje się Michał Jaros (Fortunato Głowacz), który jest ucharakteryzowany na starego rybaka. To jedna z barwniejszych postaci. Wada wymowy, wada postawy oraz wesołe powiedzonka to tylko kilka atutów, z którymi się zetkniemy oglądając sztukę.
Adam Turczyn (Pantofel Gamajda) to top of the top gry aktorskiej i akrobacyjnej. Mimika twarzy, gesty, tekst. Wszystko składa się na rewelacyjnie pokazaną postać.

Ciekawostkami są dwie rzeczy – Ewa Jendrzejewska (Libera Flądra) do swojej roli przygotowywała się zaledwie przez 2 dni aby zastąpić Małgorzatę Oracz, która miała grać pierwotnie tą postać. Rola jest niemała a tekstu dużo.
Leszek Blanik konsultował z aktorami sferę gimnastyczną – aaaa. nie wspomniałem – momentami można poczuć się jak w cyrku oglądając poczynania aktorów.

Podsumowując całość – widać, że aktorzy bawią się swoimi rolami, 2,5h przedstawienie, aktywizujące widownie (warto siadać w pierwszym rzędzie) na długo zapada w pamięci odbiorców.
7 sierpnia 2021 roku w Faktorii Kultury odbyło się premierowe przedstawienie sztuki przed pełną widownią – były nawet miejsca stojące.
Publiczność pożegnała aktorów owacją na stojąco, która trwała około 10 minut, co jest chyba najlepszą recenzją sztuki.
Warto wybrać się na „Awanturę w Chioggii” do Teatru Wybrzeże lub też 21 sierpnia 2021 roku do Faktorii Kultury, gdzie będzie ponownie wystawiona o godzinie 21:00 – tylko uwaga – przybyć należy dużo wcześniej aby zająć dobre miejsca.

POLECAM!!!

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć – można wejść do galerii TUTAJ lub wystarczy kliknąć na jedno ze zdjęć poniżej.
Niestety z uwagi na ilość osób w amfiteatrze zdjęcia nie są zadowalające. Będą poprawione 21 sierpnia 2021 roku (mam nadzieję) =)

~ - autor: Chosse w dniu 7 sierpnia 2021.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: