Muzeum Kultury Ludowej. Oddział Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile czyli Północna Wielkopolska w pigułce…

29 maja 2020 roku w ramach tradycyjnego fototripu udałem się do Muzeum Kultury Ludowej – Oddziału Muzeum Okręgowego im. S. Staszica w Pile. Po drodze nie mogło zabraknąć dodatkowych niespodzianek, więc przypadkowo trafiłem w miejsce (dziura w ziemi), gdzie w 1944 roku spadła bomba V-2 =) Miejsce jest tak rozreklamowane, że posiada nawet własne znaki drogowe =). Niestety tabliczka – aminowana kartka papieru – długo nie wytrzyma warunków atmosferycznych.

Kolejnym nieplanowanym punktem była ekspozycja związana z dawną Kopalnią Węgla Brunatnego „Montania”, która jest określona jako skansen w miejscowości Piła-Młyn.
Znajduje się tam niewielka ekspozycja w lesie, z reliktami dawnych instalacji kopalnianych oraz stary szyb.
Tablice informacyjne, które się znajdują na miejscu wyjaśniają w jasny sposób jak dawniej działała tam kopalnia w latach 1900-1939.
Warto poświęcić 30 min i odwiedzić to miejsce.

Miejscem docelowym było Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, które obejmuje swoją działalnością północne rejony Wielkopolski i gromadzi muzealia i obiekty architektury wiejskiej z terenu Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.
O powstaniu muzeum w Osieku n. Notecią zadecydowało przypadkowe odkrycie archeologiczne w 1972 roku. Podczas pobierania piasku na cele budowlane, na wzgórzu morenowym w części Osieka nazywanej Praczem, odkopano wielokomorowy grób skrzynkowy z kilkunastoma popielnicami. Rozpoczęte potem prace wykopaliskowe, odsłoniły pochówki ciałopalne od wczesnej epoki żelaza do czasów wpływów rzymskich. W czasie badań, które trwały od 1972 do 1977 r. odkryto ogółem 581 pochówków, naczynia gliniane, stosy ciałopalne wyłożone warstwą kamieni, pojedyncze narzędzia, broń i ozdoby z brązu. Wykopaliskami objęto obszar 1,5 ha. W tym miejscu obecnie znajduje się pawilon prezentujący odkryte pochówki.

Obecnie w muzeum znajduje się 28 dużych obiektów architektonicznych chałupy i zabudowania gospodarcze od XVIII do pocz. XX w., remiza z pocz. XX w., 3 wiatraki („koźlak”, „paltrak” i „holender”), kościół, kuźnia i tartak oraz przykłady tzw. małej architektury: kapliczki przydrożne, piece chlebowe, studnie i piwnica ziemna. Do najcenniejszych obiektów przeniesionych na teren skansenu należą chałupy podcieniowe z przełomu XVIII i XIX wieku z Dźwierszna Wielkiego i Głubczyna (Krajna). Większość sprzętów wypełniających wnętrza pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, muzeum posiada też unikatowe, pojedyncze eksponaty z XVIII wieku. W skansenie prezentowe są domostwa chłopskie, pomieszczenia gospodarskie, szkoła wiejska, warsztaty rzemieślnicze (kowala, szewca), sklep i karczma.

Galerię ze zdjęciami można zobaczyć TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej…

Poniżej: Miejsce upadku bomby V-2 w Borach Tucholskich


Poniżej: Podziemna Kopalnia Węgla Brunatnego „Montania”:

Poniżej: Skansen w Osieku:

~ - autor: Chosse w dniu 29 Maj 2020.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: