„Westerplatte 1/09/1939r. godz. 4:48” czyli Rekonstrukcja walk o półwysep…

W dniach 31 sierpnia i 1 września 2019 roku na Westerplatte, Muzeum Gdańska przedstawiło rekonstrukcje pokazujące jak wyglądały walki o Polską Składnicę Wojskową na Westerplatte.
Rekonstrukcje nie były wielkie – pokazane zostały trzy potyczki, bardzo istotne ze strony działań wojsk polskich oraz niemieckich.
Pierwsza inscenizacja skupiała się przy Wartowni nr 1 i pokazywała pierwsze minuty ataku wojsk III Rzeszy na Westerplatte czyli godzinę 4:48.
Druga inscenizacja skupiała się na wejściu Wehrmachtu przez bramę kolejową na teren Składnicy. Tutaj ciekawostką był pokaz niemieckiego miotacza ognia.
Trzecia inscenizacja pokazywała jak wyglądał atak lotniczy na budynek koszar.
Każda z rekonstrukcji obfitowała w liczne wybuchy ładunków pirotechnicznych. Gra rekonstruktorów i chęć odwzorowania prawdy też mogły przenieść widza w tamte czasy.
Nie można pominąć lektora – Mateusza Jasika z Muzeum Gdańska, który niczym nasz pomorski Bogusław Wołoszański opowiadał i tłumaczył zebranym osobom to co oglądają.

Niestety „spotkania z historią” w tej formie więcej się nie odbędą (najprawdopodobniej) gdyż teren Westerplatte został przejęty przez Rząd i przekazany Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć – można do galerii dostać się klikając na jedno ze zdjęć poniżej lub też klikając TUTAJ.


~ - autor: Chosse w dniu 1 września 2019.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: