Z aparatem na granicy Warmii i Mazur czyli Godkowo, Dobre Miasto, Jeziorany, Bisztynek, Stoczek Klasztorny, Folwark Galiny i Bartoszyce…

30 sierpnia 2019 roku korzystając z pięknej pogody wybrałem się na długi fototrip podczas którego pokonałem prawie 440 km a punkty docelowe znajdowały się na pograniczu Warmii i Mazur.
Plan był ambitny – w końcu odwiedzić miejscowość Jeziorany – związaną niestety jedynie z nazwy ze słuchowiskiem „W Jezioranach” – takie marzenie z dzieciństwa, odwiedzić Jeziorany.
Obok Jezioran udało się odwiedzić jeszcze kilka innych miejsc, w których nie sposób było się nie zatrzymać.

GODKOWO Pierwszy nieplanowany postój.
Malowniczo położona cerkiew grekokatolicka, która została przeniesiona z miejscowości Kupna na Podkarpaciu. Z uwagi na przesiedlenia rodzin grekokatolickich w ramach akcji „Wisła” postanowili oni przenieść również własną cerkiew. W 2013 roku rozpoczęła się akcja jej odbudowy w nowym miejscu.  Cerkiew – drewniana i bardzo pięknie wkomponowana w krajobraz Warmii pochodzi z 1729 roku. Obok znajdują się relikty dawnego cmentarza – niestety nie wiem czy to cmentarz ewangelicki czy grekokatolicki. Zachowało się kilka nagrobków.
Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Godkowie jest otwarta – można zajrzeć do środka – jest piękna.
GODKOWO - CERKIEW

DOBRE MIASTO – Jeden z kilku punktów podróży.
W dobrym mieście znajduje się niezwykły skansen – muzeum. Skansen miejski w Dobrym Mieście im. J. Sowińskiego to miejsce wyjątkowe. W kilku kamienicach odwzorowane zostały dawne zakłady istniejące w Dobrym Mieście. Jest zakład szewski, fryzjer, piekarnia i zakład fotograficzny. Można też zobaczyć jak wyglądały kiedyś mieszkania w takich małych kamienicach.
O dziwo w skansenie mieszka też prawdziwa rodzina – która nie chciała opuścić swoich mieszkań.
Same kamieniczki pochodzą z XVII/XVIII wieku, jest zachowany układ placu miejskiego, znajduje się baszta. Wewnątrz znajdują się oryginale sprzęty rzemieślników.
Po całości oprowadza znakomita Pani przewodnik a co jest najdziwniejsze (na plus) – całość można zobaczyć za darmo – wszystko nacechowane jest bardzo Dobrą energią.

W Dobrym Mieście można wejść na punkt widokowy – wieża przy bibliotece, można też zobaczyć piękny kościół wraz z układem typowym dla kompleksów zakonnych.
Miasto powinno kojarzyć się też z fabryką słodyczy – Jutrzenka. Wyjeżdżając z miasta można trafić do sklepu firmowego gdzie zakupić można słodycze w cenach producenta.
DOBRE MIASTO - SKANSEN MIEJSKI

JEZIORANY – Niewielka miejscowość położona na Warmii. Głównym zabytkiem jest Kościół św. Bartłomieja wraz z kompleksem zabudowań. (W tym miejscu pozdrawiam wspaniałego Ks. Proboszcza – Waldemara Cybulskiego). Kościół jest w środku przepiękny, a Proboszcz bardzo przypomina tego, ze słuchowiska „W Jezioranach”.
Jeziorany to też ryneczek z pomnikiem, wspaniała galeria – punkt Informacji Turystycznej oraz bardzo rozległy park ze wzgórzem na którym znajdują się relikty zamku – obecnie Urząd Gminy.
Jeziorany to niestety nie jest ta miejscowość ze słuchowiska – tamte Jeziorany nie istnieją. Tym bardziej cieszy fakt, że warmińskie Jeziorany przypominają trochę te ze słuchowiska – Urząd Gminy, Kościół, strażnica OSP, wolne zabudowania przy drodze, malownicze drogi. Działa to na wyobraźnię.
JEZIORANY - CENTRALNY PUNKT MIASTECZKA

BISZTYNEK miejscowość, z Diabelskim Głazem. Kamień narzutowy w Bisztynku jest jednym z największych w kraju – ponad 3 metry wysokości, 30 metrów w obwodzie i legenda umieszczona na marmurowej tablicy.
Kamień spełnia życzenia. Trzeba go dwukrotnie obejść dokoła poczynając od charakterystycznego pęknięcia, myśląc o swoim życzeniu. Zgodnie ze wskazówkami zegara. Gwarantowana skuteczność. W średniowieczu zwany był „Kamieniem Biskupim” i stąd wzięła się nazwa miasteczka – Bischofstein.

Legenda o „Diabelskim Kamieniu”:
Mieszkał kiedyś w Bisztynku ubogi szewc; los nie poskąpił mu tylko dzieci. Było ich tyle, że kiedy urodziło się ostatnie, nie miał już kogo prosić na kuma. Martwił się tym wielce szewczyna, praca mu nie szła, powędrował więc do miasta. A nuż się jakaś rada znajdzie ? Minę miał taką strapioną, że przechodzący właśnie nieznajomy młodzieniec spytał go, czym tak się frasuje. Chłop chętnie zwierzył się ze swojej troski. – No to ja ci będę kumem – rzekł na to młodzieniec. – Ale jak chłopak szkoły ukończy, to przyjadę po niego Uradował się szewc – nie tylko znalazł kuma, ale jeszcze takiego, co mu chłopaka do szkół pośle.
W następną niedzielę odbyły się chrzciny. Nieznajomy w dwa czarne konie zajechał przed chałupinę szewca i powiózł dziecko do kościoła. MICHAŁ na imię mu dano. Gdy wrócili do domu, kum wręczył ojcu trzosik na naukę chłopca.
Chłopak był zdolny, kształcono go więc na księdza nie przypuszczając, że to za diabelskie pieniądze. Michał właśnie nauki skończył i miał swą pierwszą mszę odprawić, kiedy zjawił się diabeł. Ale miał on jeszcze pilną pracę wykonać, to tak się ugadali: zanim Michał mszę ukończy, diabeł wielki kamień z Afryki przyniesie i przyjdzie po niego.
Poleciał diabeł co tchu, ale kamień olbrzymi był i ciężki okrutnie, droga powrotna zajęła mu więc więcej czasu niż przypuszczał. Kiedy był nad przedmieściem Bisztynka, usłyszał, że msza się już skończyła. Zatrząsł się diabeł ze złości, że się spóźnił i Michałową duszę stracił. Kamień wysunął mu się z rąk i z wielkim hukiem spadł tam, gdzie dotąd się znajduje.

STOCZEK KLASZTORNY (STOCZEK WARMIŃSKI) – pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 18 listopada 1349 roku.
Jest to bardzo mała wieś. Po dojeździe na miejsce zastała mnie cisza, klika osób siedziało na ławce pod sklepem / urzędem pocztowym. Wrażenie robi oczywiście klasztor, gdzie przetrzymywany był kardynał Stefan Wyszyński i gdzie znajduje się izba pamięci poświęcona duchownemu.
Kompleksem klasztornym opiekują się ojcowie marianie, znani ze wzniesienia świątyni w LIcheniu.
Sanktuarium składa się z malowniczych krużganków z malowidłami, pięknych fresków, kościoła i co najważniejsze – pomieszczeń w których przetrzymywany był od 12 października 1953 roku Kardynał Wyszyński.
Nie jest to Częstochowa, nie ma tu jarmarku. Jest cisza i spokój. Dzięki ojcom marianom mogłem zobaczyć miejsca niedostępne dla wiernych – tył ołtarza z 1713 roku, piętrowy zegar, refektarz i kilka innych pomieszczeń.
Jest to wspaniałe miejsce, gdzie można przyjechać wynająć „celę” i odciąć się od codzienności w kontemplacji.

Miejsce to zrobiło na mnie ogromne wrażenie!
STOCZEK KLASZTORNY - KLASZTOR

FOLWARK GALINY – znajduje się w małej miejscowości o tej samej nazwie. Jest to ogromny kompleks w którym można dobrze zjeść i dobrze wypocząć.
Kompleks składa się z pałacu wraz z założeniem parkowym, Pałac był wybudowany dla barona Botho zu Eulenburga w 1589 roku, jest to dziś  jeden z nielicznych przykładów architektury renesansowej,na terenach dawnych Prus Książęcych. Obecnie jest remontowany i adaptowany na hotel o podwyższonym standardzie. Pięknie wygląda dziedziniec. Jest bardzo reprezentacyjny.
Obok pałacu znajduje się zabytkowy folwark wraz z hotelem i restauracją.
Sam folwark to zespół budynków z charakterystycznej, czerwonej cegły, rozmieszczonych wokół dziedzińca, z malowniczym stawem pośrodku. Zachwycają pięknie odrestaurowane stajnie.

NA TERENIE NIE MOŻNA WYKONYWAĆ ZDJĘĆ W RAMACH USŁUG KOMERCYJNYCH – CHYBA, ŻE WNIESIE SIĘ OPŁATĘ W WYSOKOŚCI 150 ZŁ. ZDJĘCIA PREZENTOWANE SĄ W RAMACH CIEKAWOŚCI I ZACHĘCENIA DO ODWIEDZENIA TEGO WSPANIAŁEGO MIEJSCA.

GALINY - PAŁAC

BARTOSZYCE – Ostatni punkt wyprawy i… budowa.
Z wywiadu środowiskowego dowiedziałem się, że przebudowa rynku trwa już ponad 2 lata i końca nie widać. Można powiedzieć, że rynek wygląda jak rekonstrukcja z czasu II wojny światowej.
Może po przebudowie będzie ładnie… 🙂
BARTOSZYCE - RYNEK W BUDOWIE

Zdjęcia z wyprawy można zobaczyć TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej.~ - autor: Chosse w dniu 30 sierpnia 2019.

Komentarze 2 to “Z aparatem na granicy Warmii i Mazur czyli Godkowo, Dobre Miasto, Jeziorany, Bisztynek, Stoczek Klasztorny, Folwark Galiny i Bartoszyce…”

  1. Cmentarz koło cerkwi w Godkowie, to niemiecki cmentarz ewangelicki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: