Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II czyli Architektoniczna „perełka” Torunia…

W ramach spontanicznego fototripu związanego z XI Edycją Bella Skyway Festiwal 2019, który odbywał się w Toruniu w dniach 20-25 sierpnia 2019 roku odwiedziłem w dniu 21 sierpnia 2019 roku z aparatem Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Obiekt sanktuarium mieści się w zachodniej części Torunia tuż obok Szkoły Wyższej Kultury Społecznej i Medialnej oraz budowanego kompleksu SPA. Wszystkie te obiekty łączy jeden mianownik – Radio Maryja i postać ojca Tadeusza Rydzyka.
Sam obiekt do skromnych nie należy. Przepych widać na każdym kroku. Z resztą należy wspomnieć, że tuż obok znajduje się okazałe centrum pielgrzyma, sklep z pamiątkami lub kawiarnia.
Nie ma też problemu z parkowaniem.
Przy świątyni znajduje się amfiteatr oraz liczne posągi odlane z brązu.
Sama świątynia Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu jest architektonicznie bardzo kontrowersyjna.
Powstała ze składek wiernych i wybudowana została w ciągu niespełna 4 lat – co jest tempem ekspresowym.
Kopuła sanktuarium waży około 320 ton i kosztowała prawie 4 mln zł. Ile wyniosła budowa całości? Nie wiadomo, ale można się tylko domyślać. Projekt przygotował inż. Andrzeja Ryczek. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku – tak podczas rozpoczęcia UEFA EURO 2012TM w Polsce.
WSKSiM, hotel ze SPA i świątynia tworzyć będzie spójny kompleks wiary pod wspólną nazwą Centrum Polonia in Tertio Milenio.

Jak wygląda sam świątynny kompleks?
Główna droga do głównego wejścia sanktuarium wiedzie przez ogromną bramę z krzyżem. Jest też plac, przez który świątynia staje się jakby jeszcze większa. Środek placu zwieńczony jest fontanną, z mostkiem i figurą Jana Pawła II. Hol na parterze jest ciasny ale rzuca się w oczy wręcz pałacowa klatka schodowa – wszystko ocieka marmurami.
Są też dwie windy umożliwiające dostanie się do głównej części kościoła.  Na ścianach są freski – Biblijne sceny wymalowane w żywych kolorach. I trzeba przyznać, że są nawet ładne. Na jednym z fresków można zobaczyć nawet duchownego przypominającego młodego ojca Tadeusza Rydzyka – chyba, że podobieństwo to przypadek.
Największe wrażenie robi ołtarz – choć miałem wrażenie, że niepotrzebnie jest on w połowie kościoła. Przy ołtarzu jest figura Św. Jana Pawła II. Całość tworzy wierną kopię prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie. Figura samego Jana Pawła jest w skali 1:1. Jest też „wtopiona relikwia jego krwi.

Z uwagi na odbywającą się Mszę św. i niechęć obsługi sanktuarium do wykonywanych zdjęć będę musiał wrócić aby wykonać dodatkowe zdjęcia.
Tak czy inaczej – po Świebodzinie jest to kolejne nowoczesne sanktuarium, które dane mi było zobaczyć.

Aby wejść do galerii ze zdjęciami wystarczy kliknąć na jedno ze zdjęć poniżej lub TUTAJ.


~ - autor: Chosse w dniu 21 sierpnia 2019.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: