Architektura i życie w zagrodach Kaszubów Zachodnich czyli Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach…

4 sierpnia 2019 roku udało mi się w końcu wybrać do kolejnego skansenu w Polsce. A, że podobno najtrudniej jest zwiedzać miejsca położone najbliżej to Kluki ciągle były odkładane.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest Oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Prezentuje architekturę, kulturę i sztukę Kaszubów Zachodnich zwanych Słowińcami.
Kluki to niewielka osada rybacka, położona bardzo malowniczo nad Jeziorem Łebsko niedaleko Wydmy Czołpińskiej.
Na prezentowaną w ramach muzeum / skansenu wieś składa się kilkanaście zabudowań mieszkalnych i gospodarskich, karczma, oraz układ komunikacyjny. Skansen jest przecięty oryginalną drogą asfaltową, która jest w ciągłym użyciu.
W ramach prezentacji życia Kaszubów Zachodnich pracownicy i wolontariusze ubrani są okazjonalnie w stroje z epoki prezentując jak wyglądało dawne życie w obejściach. Można też za drobną opłatą spróbować specjałów – wypieków i dań głównych, które są przygotowywane według dawnych przepisów i metod.
Czego mi zabrakło to zwierząt gospodarskich. Co prawda jest kilka gęsi i owiec, ale brak kur i konia (chodzącego w butach) był odczuwalny. Muzeum jednak posiada innego zwierzaka – bardzo milusińskiego kota, który mieszka w skansenie i jest jego duszą.
Jadąc do lub wracając ze skansenu warto na chwilę zatrzymać się przy zachowanym w całkiem fajnym stanie cmentarzu, który działał do 1945 roku. Jest to jeden z niewielu cmentarzy, jakie zachowały się po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie.
Każda miejscowość posiadała własny cmentarz. Kluki również. Znaleźć na nim można dawne pochówki z tradycyjnymi żeliwnymi krzyżami.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć ze skansenu w Klukach.
Zdjęcia dostępne są po kliknięciu TUTAJ lub też po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej:~ - autor: Chosse w dniu 4 sierpnia 2019.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: