Gdański szlak wodny czyli Rejs z Wyspy Sobieszewskiej do Centrum Gdańska…

7 maja 2019 roku w ramach bardzo ciekawego FotoTripu udało mi się odbyć rejs kutrem „Pilot-26” z Sobieszewa na wysokość Mostu im. Jana Pawła II w Gdańsku.
Rejs wodami Martwej Wisły z krótkim postojem w Narodowym Centrum Żeglarstwa był związany z otwieranym w tym dniu Sezonem Żeglarskim i jednocześnie zakończeniem zlotu Sail Gdańsk 2019.
Pogoda w tym dniu była w kratkę, co nie oznaczało, że atmosfera jaka panowała na pokładzie nie należała do radosnych i rodzinnych.
W rejsie wzięli udział znajomi wraz z rodzinami, którzy działają w Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo.
Armatorem kutra jest Tomasz Nowak – znany i lubiany przedsiębiorca morski z Wyspy Sobieszewskiej.

Plan jaki chcieliśmy zrealizować był prosty – wypłynąć z Gdańska-Sobieszewa, dopłynąć do Górek Zachodnich a następnie przepłynąć pod Mostem Wantowym, Mostem Kolejowym i  Mostem Siennickim aby znaleźć się na wodach Motławy. Kilka godzin spędzonych na wodzie z pięknymi widokami. Niestety na przeszkodzie stanęła nam wysokość masztu. Zabrakło około 120cm.
Zatrzymał nas pierwszy z mostów. Nie mogliśmy też przepłynąć przez Zatokę Gdańską z uwagi na dość silny wiatr, jak też zmienną pogodę.

Tak czy inaczej rejs był bardzo udany i każda z osób ma co wspominać.

Krótka historia „PILOTA-26”:
Kuter pilotowy powstał w 1962 roku w Stoczni Północnej w Gdańsku. Pracowała w Porcie Gdańsk a następnie została sprzedana i tak znalazła się w posiadaniu Tomasza Nowaka.
Kadłub jest konstrukcji stalowej stalowa; pojemność brutto – 29,43t; pojemność netto – 6,24t; nośność – 3,90m; prędkość – 9 węzłów; długość – 14,45m; długość całkowita – 15,81m; szerokość – 4,35m; wysokość boczna – 2,68m;  wysokość masztu – 10,5m; zanurzenie – 1,98m; siłownia – silnik 4-suwowy 6-cylindrowy Delfin 2T SW680/197 o mocy 147 kW (200 KM) produkcji WSK Mielec – PZM Puck; zapas paliwa – 0,9t; zapas wody pitnej – 0,5m3; 1 pokład; wyposażenie nawigacyjne – 1 VHF, 1 kompas magnetyczny, 1 radar; załoga – 2-3 ludzi.

Zdjęcia z rejsu można zobaczyć TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej.
~ - autor: Chosse w dniu 7 Maj 2019.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: