Muzeum Exploseum czyli Dawna fabryka D.A.G. Fabrik Bromberg w Bydgoszczy…

Lasy pod Bydgoszczą skrywają wiele tajemnic. Jedną z takich odkrywanych właśnie tajemnic jest kompleks zajmowany przez dawne zakłady ZACHEM. Teren ten przez dziesięciolecia był niedostępny dla „zwykłych zjadaczy chleba” ponieważ przez ten czas mieściły się tutaj jedne z największych w kraju, oczywiście ściśle tajne instalacje chemiczne, przerabiające chyba całą tablicę Mendelejewa.
Po upadku zakładów ZACHEM i częściowej neutralizacji niebezpiecznych związków chemicznych powstały liczne hale magazynowe i firmy. Powstało też bardzo ciekawe muzeum, które kryje się pod nazwą Exploseum. Exploseum opiekuje się terenem po dawnej D.A.G. Fabrik Bromberg czyli zakładach chemicznych nazistowskich Niemiec.
W dniu 5 sierpnia 2018 roku właśnie w Bydgoszczy zatrzymałem swój samochód, aby zwiedzić kompleks, w którym produkowano nitroglicerynę dla niemieckiej machiny wojennej.
Muzeum to ponad 2,5 godziny poruszania się po kilku hektarach terenu – zarówno w budynkach jak też i pod ziemią w licznych przejściach i korytarzach. Exploseum to fantastyczna podróż w czasie, od Alfreda Nobla po współczesność. Dawne budynki zostały odrestaurowane i zaaranżowane na sale wystawiennicze oraz… małą salę kinową.
Z rzeczy, których mi zabrakło, a co z pewnością zwiększyłoby atrakcyjność samego zwiedzania to np. próba odtworzenia instalacji do produkcji nitrogliceryny – np. próba wykonania makiet 1:1 zbiorników i rurociągów. Pozwoliłoby to lepiej wyobrazić sobie ogrom pracy jaki został włożony w kompleks. Tak czy inaczej obiekty są wykonane z pomysłem, przewodnicy opowiadają bardzo interesujące historie a eksponaty przerażają tym ile cierpienia, krwi i potu przelało się przez ten teren.
Wszystkim osobom polecam odwiedzić to miejsce. A kto nie może tego zrobić, niech znajdzie odrobinę czasu aby zobaczyć galerię ze zdjęciami, która dostępna jest TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej.~ - autor: Chosse w dniu 5 sierpnia 2018.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: