Majówka z torem 750mm czyli Żuławska Kolej Dojazdowa…

1 maja 2018 roku ruszyła jedna z największych atrakcji turystycznych i jednocześnie ciekawostek komunikacyjnych Żuław Wiślanych czyli Żuławska Kolej Dojazdowa.
Wąskotorówka obsługiwana jest przez członków Pomorskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Żelaznych. Pociągi poruszają się po torach o rozstawie 750mm na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna – Prawy Brzeg Wisły oraz Prawy Brzeg Wisły – Stegna – Sztutowo.
Trasa pod względem widokowym jest bajeczna – są żuławskie pola, miasteczka i wioski oraz są krajobrazy leśne i częściowo nadmorskie.
Bilety są w atrakcyjnych cenach, można zakupić je u konduktora, nawet zapłacić kartą bankomatową/kredytową. Obsługa pociągu jest bardzo pomocna i uśmiechnięta – widząc zaangażowanie i oddanie kolejarzy z jakim pracują jestem pewien, że nikt za karę nie przychodzi do pracy.
Jedną z największych atrakcji samej ŻKD jest ciągle działający most obrotowy w miejscowości Rybina na rzece Szkarpawie.
Most kolejowy został zaprojektowany i wybudowany przez firmę Stahlwerke Dortmund AG w 1905 roku.
Podczas działań wojennych w 1945 roku został zniszczony przez wycofujących się Niemców, ale już w 1948 roku ponownie rozstał uruchomiony. Główna część konstrukcji to 43-metrowe ruchome przęsło z punktem podparcia w ustawionym pośrodku rzeki centralnym filarze, w którym mieszczą się łożyska i mechanizm napędowy – mechanizmem napędowym jest dwóch ludzi kręcących korbą. Most na stałe otwarty jest dla żeglugi, jedynie w sezonie letnim jest obracany w celu umożliwienia ruchu pociągów wąskotorowych pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a Stegną.

W tym miejscu polecam wydaną publikację na temat Żuławskiej Kolei Dojazdowej pod tym samym tytułem „Żuławska Kolej Dojazdowa”. Książkę jak i inne gadżety ŻKD można nabyć w e-sklepie, który znajduje się pod tym adresem: https://kolejzulawska.pl/sklep/

Ze swojej strony zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji z pierwszego dnia kursowania wąskotorówki oraz kilka zdjęć „lotniczych” mostu obrotowego nad Szkarpawą. Relacja dostępna jest TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej.

~ - autor: Chosse w dniu 1 Maj 2018.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: