Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego czyli Osice w końcu otwarte…

29 kwietnia 2018 roku korzystając z pięknej pogody, w ramach tradycyjnego fototripu udałem się z aparatem na łowy. Obrany kierunek – Żuławy Gdańskie.
Przejeżdżając przez miejscowość Osice zauważyłem, że w końcu budynek kościoła w tej miejscowości jest otwarty. Postanowiłem skorzystać z okazji i wykonać kilka zdjęć tego pięknego i jednocześnie bardzo charakterystycznego zabytku w tej miejscowości.
Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego w Osicach jest kościołem filialnym. Zbudowany został na przełomie XiV i XV wieku. Wieża powstała dopiero w XVIII wieku. Kościół posiada bardzo charakterystyczną bryłę – czerwona cegła, spadzisty dach, strzelista wieża poprzecinana drewnianymi belkami oraz „dostawiona” zakrystia.
W środku prawdziwe skarby – już po przekroczeniu progu witają nas drzwi z niesamowicie prostym i ujmującym mechanizmem zamykacza. Linka, obciążnik z pieńka drewnianego, bloczek. Wszystko działa znakomicie.
W środku znajduje się piękny ołtarz, zdobiona ambona, chrzcielnica i bardzo charakterystyczne ławki.
Znajduje się również piętro – charakterystyczne dla kościołów ewangelickich.
Posadzki to również zdobione krypty, których kilka można znaleźć.
Kościółek jest niewielki, widać też, że każdy wierny ma „przypisane” miejsce – znajdują się zostawione książeczki do nabożeństwa.
Przed kościołem można zobaczyć kilka reliktów steli menonickich ze zlikwidowanego cmentarza. Warto przyjrzeć się też na zewnątrz kościoła cegłom – można znaleźć wyryte różne daty.

Warto odwiedzić to miejsce będąc na wycieczce – rowerowej, samochodowej lub pieszej. W pobliżu kościoła znajdują się też inne cenne zabudowania – w tym dawny dom podcieniowy (podcień przerobiona na izbę mieszkalną).

Więcej zdjęć z kościoła w Osicach można zobaczyć TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej.

~ - autor: Chosse w dniu 29 kwietnia 2018.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: