Lublin czyli Perełka architektury Polski wschodniej…

W dniach od 9 do 12 września 2017 roku byłem w Lublinie – jednym z piękniejszych miast w Polsce.
Lublin dane mi było odwiedzić po kilkunastoletniej przerwie (nie licząc przejazdów „tranzytem”, bez zatrzymywania się). Od mojego ostatniego pobytu w Lublinie muszę przyznać, że miasto to zmieniło się bardzo – oczywiście na duży PLUS.
Lublin to miasto, którego nie da się dokładnie zwiedzić w ciągu trzech dni. Dlatego aby „wszystko” zobaczyć przygotowany został bardzo szczegółowy plan. Bardzo pomocnym miejscem w Lublinie był PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ, w którym przemiłe osoby odpowiadały na wszelkie pytania – niestety gdański „punkt (dez)informacji” może się schować. Można tam też zakupić bardzo dobry przewodnik po mieście – polecam ten sponsorowany przez Miasto Lublin.

A co można zobaczyć w Lublinie? Oczywiście należy zacząć od Zamku lubelskiego, który posiada fantastyczne zbiory malarstwa i bardzo ciekawą wystawę stałą w tym stół z odbitą „Czarcią łapą”.
Na zamku znajduje się Kaplica Świętej Trójcy, którą TRZEBA ZOBACZYĆ. Ciekawostką są wyryte podpisy na ścianach – w pewnej chwili można pomyśleć, że wykonały to dzieciaki z gimnazjum – ale jak się okazuje to nasza dawna szlachta. Zamek to również Baszta Donżon, z której można podziwiać piękny widok na miasto i okolicę.

Lublin to piękne Stare Miasto, które jest fantastycznie utrzymane. Nie znajdziemy tam przypadkowych reklam. Wszystko utrzymane jest w jednym stylu, czego o Gdańsku powiedzieć nie można.
Na starówce zlokalizowane są liczne knajpki, z których polecam MANDRAGORĘ (kuchnia żydowska) oraz PUB ŚW. MICHAŁ (Rewelacyjne Burgery). Z lodziarni – najlepsze lody w Lublinie czyli LODZIARNIA BOSKO.

Z licznych punktów widokowych obok Baszty Donżon należy odwiedzić Wieżę Trynitarską – jeden z najpiękniejszych widoków, które mogłem podziwiać na polskie miasto, Centrum Spotkań Kultur – nowoczesny punkt widokowy cały ze szkła, oraz Wzgórze Czwartek – widok na Stare Miasto.
Jest jeszcze Centrum Handlowe 300 metrów od zamku jednak nic ciekawego z niego nie można zobaczyć.

Lublin to również historia żydów. Synagogi do zwiedzania nie polecam ale Stary Cmentarz Żydowski warto odwiedzić. Nie jest może tak zadbany jak ten w Gdańsku, jednak jest on duży. Klucz pobiera się z synagogi po wpłacie 10 PLN.

Wiem, że Lublin muszę odwiedzić raz jeszcze. Rozpisywać się nie będę. Zapraszam do galerii ze zdjęciami, którą można zobaczyć TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej.


~ - autor: Chosse w dniu 12 września 2017.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: