Dawny szpital im Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kieturakisa czyli Znikający kawałek historii gdańskiego szpitalnictwa…

Latem 2017 roku (tym razem nie mogę podać dokładnej daty) udało się odwiedzić jedno z niezwykłych miejsc w Gdańsku. Miejsc, które czeka na wielką metamorfozę, miejsc, w którym zamknięto 150 lat gdańskiego szpitalnictwa i opieki medycznej, miejsce to było świadkiem narodzin i śmierci, chwil radości i smutków oraz cudów i niemocy współczesnej medycyny.
Dawny szpital im. Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kieturakisa na Dolnym Mieście w Gdańsku, zwany również „Szpitalem Kieturakisa” lub „Szpitalem na Łąkowej” od wielu lat stał pusty. W końcu po licznych próbach udało się znaleźć nabywcę, dzięki któremu już za pewien czas powstanie tutaj hotel, restauracja oraz miejsce żyjące wspomnieniami po tym niezwykłym ośrodku zdrowia.
Dzięki uprzejmości przewodników możliwe było zwiedzenie obiektu od przysłowiowej piwnicy po sam dach.
Pomimo faktu, że szpital był od wielu lat nieużywany pozostało dużo śladów jego historii medycznej – zarówno tej współczesnej jak również dawnej.
Obiekt posiada wiele ciekawych elementów architektonicznych oraz jak przystało na wielokrotnie przebudowywany budynek znajdują się w nim liczne rozwiązania jak np. zabudowana klatka schodowa w szafie lub tajemne przejścia.

Najciekawszym rozwiązaniem może poszczycić się kuchnia z wielką szafą do wędzenia wędlin lub kuchenka gazowa rodem z Niemiec.

Poniżej przedstawiam bardzo ciekawe zdjęcia z niezwykłej – i zapewne ostatniej już wizyty w tym miejscu przed jego metamorfozą. Za inwestora trzymam kciuki… =)

Zdjęcia można zobaczyć TUTAJ lub po kliknięciu na jedno ze zdjęć poniżej…


~ - autor: Chosse w dniu 4 sierpnia 2017.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: