Zbiornik wodny Kazimierz czyli Nowa atrakcja Wyspy Sobieszewskiej…

Na Wyspie Sobieszewskiej od pewnego czasu można skorzystać z nowej i jednocześnie wyjątkowej atrakcji turystycznej. W ramach II etapu Gdańskiego projektu wodno-ściekowego GIWK wybudował przy ul. Lazurowej w Gdańsku-Sobieszewie nowy zbiornik wodny (potocznie konstrukcja nazywana jest wieżą ciśnień).
Budowa Zbiornika wodnego Kazimierz, bo o nim mowa rozpoczęła się w styczniu 2014 roku a oddany do użytku został we wrześniu 2015 roku. Powstanie zbiornika na Wyspie Sobieszewskiej było konieczne. Ta część Gdańska cierpiała od dawna na braki wody pitnej – głównie w sezonie letnim.
Zbiornik Kazimierz ma pojemność 600 metrów sześciennych wody a ciekawostką jego są funkcje magazynowania wody oraz funkcja edukacyjno-rekreacyjna, z której mogą bezpłatnie korzystać mieszkańcy Gdańska oraz turyści.
Wieżę mogłem zobaczyć 9 lipca 2017 roku w godzinach popołudniowych. Robi bardzo pozytywne wrażenie. Podczas trwającej około 75 minut „wycieczki” przewodnicy Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej opowiadają bardzo ciekawą historię z gdańską wodą i zbiornikiem w tle. Na początku można dowiedzieć się jak zbudowana jest wieża ciśnień Kazimierz. Pomaga w tym interaktywna tablica. Chętne osoby mogą też przy pomocy klocków 3D wieżę ciśnień poskładać w całość.
Kolejny punkt wycieczki to opis drogi jaką musi pokonać woda od ujęcia do kranów odbiorców. Tutaj również w tle pojawia się Zbiornik Kazimierz.
Ostatni i jednocześnie najbardziej spektakularny punkt zwierzania to taras widokowy na szczycie zbiornika wodnego.
Każda z osób otrzymuje lornetki. Oglądanie widoków z tarasu widokowego okraszone jest opowiadaniami o najważniejszych punktach jakie można danego dnia z góry zobaczyć. A zobaczyć przy dobrej pogodzie można wiele. Ujście Wisły do morza, najdalszy punkt który na wschód można dostrzec to Wysoczyzna elbląska i Elbląg, wiatraki w Nowym Dworze Gdańskim, hałdę fosfogipsów, wiatraki w miejscowości Włocławy, rafinerię Grupy Lotos, południowe dzielnice Gdańska, centrum Gdańska, kompleks OBC a dokładniej budowany obecnie wieżowiec Olivia Star. Najdalej na zachód rozpościera się widok na Gdynię z charakterystycznym budynkiem Sea Towers. Na północy widać oczywiście Hel.
Jeśli ktoś obawia się smęcenia przewodników to uspokajam – trudno znaleźć tak pozytywne osoby ciekawie opowiadające o tym co widzimy. Panie Katarzyna i Kaja stanęły na wysokości zadania =)

Jaki jest minus – na wycieczki trzeba uprzednio się zapisać. Ze względów bezpieczeństwa na górę wpuszczanych jest jednorazowo 15 osób. Zapisy dokonywane są przez stronę GIWK, którą z łatwością można znaleźć w internecie.
Z pomysłów na przyszłość – na samej górze znajduje się piękna i chwilowo pusta sala, która aż się prosi o wykorzystanie jej na np. prezentację zdjęć – może warto pomyśleć nad konkursem fotograficznym „z Kazimierzem w tle”, prezentującym każdego roku najlepsze ujęcia wieży ciśnień i widoków z tej wieży wykonanych…
Tak czy inaczej warto było odwiedzić to miejsce, do czego oczywiście zachęcam.

DANE TECHNICZNE ZBIORNIKA WODNEGO KAZIMIERZ:

  • pojemność zbiornika wody: 600 m3
  • wysokość terenu: 20,5 m. n.p.m.
  • wysokość samej budowli: 30 m.
  • taras widokowy znajduje się: 45 m. n.p.m.
  • wysokość otaczających drzew: max. 15 m
  • położenie tarasu widokowego: ok. 10 m ponad koronami najwyższych drzew

Do budowy Zbiornika zużyto między innymi:

  • 3300 m3 betonu
  • 130 ton stali
  • 5 km kabli

(Dane ze strony GIWK)

Poniżej prezentuję kilka wykonanych zdjęć. Aby zobaczyć obszerniejszą galerię tradycyjnie trzeba kliknąć na jedno ze zdjęć lub odnośnik znajdujący się TUTAJ.

 

PONIŻEJ – Widok na Zatokę Gdańską i Wyspę Sobieszewską „od ujścia Wisły Śmiałej do ujścia Przekopu Wisły”. Po kliknięciu pojawi się większe zdjęcie

~ - autor: Chosse w dniu 9 lipca 2017.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: