„Zakamarki stolicy Żuław – czyli poznać Nowy Dwór Gdański i okolice w 120 rocznicę nadania herbu”. Wycieczka z SKŻ po Nowym Dworze Gdańskim…

W dniu 11 czerwca 2016 roku udało mi się odwiedzić stolicę… Żuław. Nowy Dwór Gdański taką stolicą Żuław z pewnością jest, choć podczas wycieczki padały też inne miejscowości i miasta, takie jak Elbląg, Nowy Staw lub Gdańsk.

Okazją do poznania Nowego Dworu Gdańskiego była wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie „Kochamy Żuławy” i dofinansowana przez Urząd Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański w ramach zadania publicznego.
„Zakamarki stolicy Żuław – czyli poznać Nowy Dwór Gdański i okolice w 120 rocznicę nadania herbu” – tak brzmiało motto przewodnie wycieczki.
Podczas kilkugodzinnej wyprawy przewodnik oprowadził nas piękną trasą, która wiodła od Starostwa Powiatowego przez ŻOK (Żuławski Ośrodek Kultury), ŻKD (Żuławską Kolej Dojazdową), wieżę ciśnień po ŻPH (Żuławski Park Historyczny). Przewodnikami byli: Pan Andrzej Grabowski (PTTK Szuwarek) – zrobił na mnie ogromne wrażenie. Duża wiedza historyczna i merytoryczna, ciekawy styl opowiadania, indywidualne podejście do każdego uczestnika wycieczki i atrybut każdego przewodnika – parasol.
Pan Piotr Opitz (Żuławski Ośrodek Kultury) – oprowadził nas po pięknym gmachu ŻOK-u, opowiadając o jego tajemnicach, problemach oraz niespodziankach konstrukcyjnych. Przy okazji można było zwiedzić jego niedostępne zakamarki w tym ogromny strych…
Pan Dariusz Wenta – przedstawiciel ŻKD (Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych) pokazał nam zakamarki stacji Nowy Dwór Gdański – wąskotorowy, opowiedział o problemach z jakimi boryka się obecnie ŻKD oraz nakreślił wygląd kolejki wąskotorowej w jej latach świetności, upadku (lata 90. XX wieku) i z czasów obecnych. Swoją drogą to osobiście wierzę, że ŻKD uda się pokonać przeciwności losu i znowu nastanie złoty czas kolejki o rozstawie torów 750mm.
Cała wyprawa zakończona została w Żuławskim Parku Historycznym. Tam naszą wycieczkę przejął Pan Przemysław Siwicki, który jest „pozytywnie zakręconym” znawcą historii Żuław i Nowego Dworu Gdańskiego.
Takie osoby jak Pan Przemysław nie tylko są obok historii, ale też historią żyją i są, lub będą jej częścią.

Słońce, piękne białe chmury na niebie i błękitne niebo a co najważniejsze – walory krajoznawcze, kulturowe i historyczne Nowego Dworu Gdańskiego wszystkich rozpieszczały. Czego chcieć więcej…
Nic tylko wracać do Nowego Dworu Gdańskiego…

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć. Fotorelacja z wycieczki dostępna jest też TUTAJ.

~ - autor: Chosse w dniu 11 czerwca 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: