Żukowo, Wieżyca i Stężyca czyli Szybka objazdówka po Kaszubach…

28 maja 2016 roku wraz z pewną grupą spragnioną zwiedzania udałem się na szybką objazdówkę samochodem po Kaszubach.
Planu trasy nie było, więc sprawdziliśmy na mapie gdzie jest w miarę blisko od Trójmiasta ale też atrakcyjnie.

Pierwsza w planie była miejscowość Żukowo i znajdujący się tam Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wraz z dawnymi zabudowaniami klasztornymi, które dzisiaj służą jako plebania i biuro parafialne. W znajdującej się obok dawnej wozowni i stajni funkcjonuje Muzeum Parafialne z kolekcją XVII i XVIII-wiecznych szat i sprzętów kościelnych.
Przy kościele znajduje się dany cmentarz. Jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu to jest europejsko. Od mojego ostatniego pobytu wszystko się zmieniło. Zabudowania wyremontowano a teren utwardzono. Niestety pod względem turystycznym jest słabo. Punkt informacji turystycznej nie działał. Na plebanii nikt nie otwierał a kościół był zamknięty. Razem z nami po terenie chodziło jeszcze kilka osób, które były z Niemiec. Były zdziwione, że nie można nic zobaczyć.
Myślę, że warto popracować nad tym zagadnieniem, gdyż takie zamykanie się na turystów nie przyniesie niczego dobrego.



Z Żukowa udaliśmy się na najwyższy pomorski szczyt czyli na Wieżycę. Wieżyca licząca 328,6 m n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem nie tylko na Kaszubach i Pomorzu ale też na całej rozległej Nizinie Europejskiej od Uralu po Pireneje. Samochód pozostawiliśmy na parkingu leśnym i szlakiem czarnym weszliśmy pod wieżę widokową imienia Jana Pawła II.
Wieża oddana do użytku w 1997 roku ma 30 metrów wysokości. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Kaszub. Z wieży można podziwiać widok na Wzgórza Szymbarskie, „Kółko Raduńskie” i szlak turystyczny tzw. „Droga Kaszubska”. W chwili gdy byliśmy na szczycie wieży widokowej mogliśmy podziwiać nie tylko w/w. widoki ale również burzę, która szalała kilka kilometrów dalej.
Wejście na szczyt wieży jest płatny, a bilety można zakupić w punkcie sprzedaży u jej podnóża.

Ostatnim punktem spontanicznej wycieczki było Jezioro Raduńskie Górne w Stężycy i znajdująca się tam Promenada im. ks. Konrada Lubińskiego.
Jest to wspaniała budowla zakończona pomostami, przystanią jachtową i wspaniale działającym punktem informacji turystycznej. Pracowników punktu IT pozdrawiam i dziękuję za piękny przewodnik turystyczny, jaki otrzymałem.
Sama promenada została oddana do użytku 19 grudnia 2014 roku i cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem turystów i mieszkańców.  Przy trasie znajdują się liczne tablice edukacyjne a jej umiejscowienie umożliwia obserwację ptaków, które licznie odwiedzają pobliskie tereny zielone i akwen wodny Jeziora Raduńskiego Górnego.

Zdjęcie powyżej: Samica tracza nurogęsi.

Zdjęcie powyżej: Młode tracza nurogęsi.

Zdjęcie powyżej: Pliszka siwa.

Zdjęcie powyżej: Samica kaczki krzyżówki.

Więcej zdjęć z wyprawy znajduje się TUTAJ.

~ - autor: Chosse w dniu 28 Maj 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: