Żukowo, Wieżyca i Stężyca czyli Szybka objazdówka po Kaszubach…

28 maja 2016 roku wraz z pewną grupą spragnioną zwiedzania udałem się na szybką objazdówkę samochodem po Kaszubach.
Planu trasy nie było, więc sprawdziliśmy na mapie gdzie jest w miarę blisko od Trójmiasta ale też atrakcyjnie.

Pierwsza w planie była miejscowość Żukowo i znajdujący się tam Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wraz z dawnymi zabudowaniami klasztornymi, które dzisiaj służą jako plebania i biuro parafialne. W znajdującej się obok dawnej wozowni i stajni funkcjonuje Muzeum Parafialne z kolekcją XVII i XVIII-wiecznych szat i sprzętów kościelnych.
Przy kościele znajduje się dany cmentarz. Jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu to jest europejsko. Od mojego ostatniego pobytu wszystko się zmieniło. Zabudowania wyremontowano a teren utwardzono. Niestety pod względem turystycznym jest słabo. Punkt informacji turystycznej nie działał. Na plebanii nikt nie otwierał a kościół był zamknięty. Razem z nami po terenie chodziło jeszcze kilka osób, które były z Niemiec. Były zdziwione, że nie można nic zobaczyć.
Myślę, że warto popracować nad tym zagadnieniem, gdyż takie zamykanie się na turystów nie przyniesie niczego dobrego.Z Żukowa udaliśmy się na najwyższy pomorski szczyt czyli na Wieżycę. Wieżyca licząca 328,6 m n.p.m. jest najwyższym wzniesieniem nie tylko na Kaszubach i Pomorzu ale też na całej rozległej Nizinie Europejskiej od Uralu po Pireneje. Samochód pozostawiliśmy na parkingu leśnym i szlakiem czarnym weszliśmy pod wieżę widokową imienia Jana Pawła II.
Wieża oddana do użytku w 1997 roku ma 30 metrów wysokości. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych Kaszub. Z wieży można podziwiać widok na Wzgórza Szymbarskie, „Kółko Raduńskie” i szlak turystyczny tzw. „Droga Kaszubska”. W chwili gdy byliśmy na szczycie wieży widokowej mogliśmy podziwiać nie tylko w/w. widoki ale również burzę, która szalała kilka kilometrów dalej.
Wejście na szczyt wieży jest płatny, a bilety można zakupić w punkcie sprzedaży u jej podnóża.

Ostatnim punktem spontanicznej wycieczki było Jezioro Raduńskie Górne w Stężycy i znajdująca się tam Promenada im. ks. Konrada Lubińskiego.
Jest to wspaniała budowla zakończona pomostami, przystanią jachtową i wspaniale działającym punktem informacji turystycznej. Pracowników punktu IT pozdrawiam i dziękuję za piękny przewodnik turystyczny, jaki otrzymałem.
Sama promenada została oddana do użytku 19 grudnia 2014 roku i cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem turystów i mieszkańców.  Przy trasie znajdują się liczne tablice edukacyjne a jej umiejscowienie umożliwia obserwację ptaków, które licznie odwiedzają pobliskie tereny zielone i akwen wodny Jeziora Raduńskiego Górnego.

Zdjęcie powyżej: Samica tracza nurogęsi.

Zdjęcie powyżej: Młode tracza nurogęsi.

Zdjęcie powyżej: Pliszka siwa.

Zdjęcie powyżej: Samica kaczki krzyżówki.

Więcej zdjęć z wyprawy znajduje się TUTAJ.

~ - autor: Chosse w dniu 28 Maj 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: