Szklarska Poręba i szlak na Szrenicę czyli Pierwszy raz w Karkonoszach…

W dniach od 8 do 11 maja 2016 roku spędzałem czas wolny w Karkonoszach. Moim punktem wypadowym była Szklarska Poręba a miejscem noclegowym pięknie położona „Willa Cztery Pory Roku”, która mieści się przy ul. Okrzei.
Będąc w Szklarskiej Porębie zacząłem od zwiedzenia miasta, które pomiędzy „turnusami majowymi” było senne i puste (na całe szczęście).
Sama miejscowość jest wciśnięta pomiędzy wzgórza. Zabudowa jest bardzo charakterystyczna a miejscowym folklorem, w pozytywnym znaczeniu jest Pan Koralik (Pan Dariusz Gołębiewski), który ma swoje stoisko w samym środku miejscowości. Nie można obok Pana Dariusza przejść obojętnie. Polecam też Panu Koralikowi wysyłać kartki pocztowe z różnych zakątków kraju. Adres jest bardzo prosty – 58-580 Szklarska Poręba, Pan Koralik, Skwer Radiowej Trójki.
Z wielu punktów miasta widać szczyt Szrenicę oraz Łabski Szczyt, które majestatycznie górują nad Szklarską Porębą.
Miejscem, które warto też odwiedzić jest kościół pw. Maksymiliana Marii Kolbego. Aby dojść na mszę św. trzeba pokonać sporą różnicę wysokości więc musimy wykazać zaangażowanie w dotarciu do tej ładnej budowli.
Po bardzo „szybkim” zwiedzeniu miasta (oczywiście na jednym wyjściu miejskim się nie zakończyła przygoda ze Szklarską Porębą) przyszła pora na „czerwony szlak”, który prowadzi prosto na Szrenicę (1326m.n.p.m.).
Trasa na Szrenicę nie jest wymagająca. Jest też bardzo urokliwa i zahacza o liczne atrakcje.
Jedną z atrakcji jest oczywiście Wodospad Kamieńczyka, który obowiązkowo trzeba odwiedzić. Jest to bardzo urokliwe miejsce z ciekawą ścieżką zawieszoną w powietrzu w dużym wąwozie. Wejście odbywa się w kaskach BHP.
Powyżej wodospadu jest Schronisko Kamieńczyk. Idąc dalej szlakiem zobaczymy jak otaczający nas las zacznie się zmieniać i przerzedzać. Po pewnym czasie dojdziemy do Hali Szrenickiej, która położona jest 1195m.n.p.m. Jest tam piękne i okazałe schronisko, gdzie można odpocząć podziwiając widok m.in. Białej Doliny.
Po chwili odpoczynku i założeniu ciepłych ubrań można zaatakować Szrenicę, a warto gdyż z samego szczytu widoki są piękne. Widać zarówno stronę czeską Karkonoszy jak również z drugiej strony można podziwiać Szklarską Porębę a przy dobrej widoczności Jelenią Górę.
Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko, w którym można zjeść posiłek i odpocząć.
Ze szczytu do Szklarskiej Poręby można dostać się kolejką linową (jazda na krzesełkach jest fajnym przeżyciem).

Tyle mojego pisania. Zachęcam do odwiedzenia galerii ze zdjęciami, która znajduje się TUTAJ, lub po kliknięciu w zdjęcia poniżej.


Powyżej: Panorama z Hali Szrenickiej


Powyżej: Panorama ze szczytu Szrenicy na Trzy Świnki i stronę czeską

~ - autor: Chosse w dniu 9 Maj 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: