„Operacja Nordwind” czyli Z aparatem na froncie zachodnim II wojny światowej…

Niedziela, 8 lutego 2015 roku. W tym dniu lasy w okolicy Kolbud i Łapina zamieniły się w zimowe Ardeny z 1944 roku, a ja z aparatem oraz grupą około 50 osób przeniosłem się w czasie na front zachodni. Przynajmniej można było odnieść takie wrażenie dzięki Muzeum II Wojny Światowej, które zorganizowało inscenizację historyczną pod nazwą „Operacja Nordwind” („Północny Wiatr”). Pogoda przez organizatorów też została zamówiona – panowała prawdziwa zima.
Ta wyjątkowa impreza przybliżyła zmagania Wehrmachtu z aliantami pod Ardenami. „Operacja Nordwind” była kontrofensywą hitlerowskich Niemiec na zachodzie. Podstawowym celem operacji „Północny Wiatr” miało być rozbicie 7. armii USA w Wogezach i przebicie się na tyły 3. armii USA stojącej w Ardenach.

Podczas inscenizacji można było zobaczyć kilka mniejszych potyczek żołnierzy niemieckich i amerykańskich – atak na skład amunicji, atak na posterunek wojsk USA, oraz potyczki przy linii kolejowej. Można było też oglądać odbicie przez aliantów niemieckiego miasteczka.
Rekonstruktorzy bardzo wiernie odgrywali tamte wydarzenia. Pirotechnika, sprzęt wojskowy, broń dodawały kolorytu całej imprezie.
Niestety minusem w porównaniu z poprzednimi imprezami była zbyt duża ilość osób. Mniejsze grupy dawały możliwość wykonania lepszych zdjęć. Szkoda też, że przewodnikiem nie byli rekonstruktorzy. W poprzednich inscenizacjach pozwalało to „odczuć tamte czasy” jeszcze lepiej. Bardzo dużym plusem była długa leśna wyprawa oraz liczne mniejsze inscenizacje, „ślady historii” czyli znaki drogowe i jak zwykle wojskowa zupa – tym razem żurek… =)
Tak czy inaczej wydarzenie zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej to prawdziwa lekcja historii – żywej historii… Polecam każdemu takie wydarzenia.

~ - autor: Chosse w dniu 8 lutego 2015.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: