VI Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2014” czyli Zmagania w Szybie Daniłowicza…

Dzień: Sobota 13 grudnia 2014 roku.
Miejsce: Kopalnia Soli
w miejscowości Wieliczka koło Krakowa.
Zadanie:
Pokonać jak najszybciej dystans 110 metrów po schodach w Szybie Daniłowicza.
Trudność: Aparaty ODO, pełne ubranie bojowe,
1/3 trasy w ciemności.
Nazwa zawodów: VI Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2014″…

Jest to krótki opis zadania, któremu musiały sprostać trzy osobowe drużyny strażaków z jednostek OSP i PSP oraz zespoły ratowników z różnych formacji zakładowych i organizacji. W zawodach wystartowały też zespoły kobiece z jednostek OSP i drużyny z innych państw – m.in. z Czech i Niemiec.
Województwo pomorskie reprezentowali strażacy z Zakładowej Straży Pożarnej „LOTOS Straż”, druhny z Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo oraz ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”.
Organizacja zawodów, sam ich przebieg oraz przygotowane dodatkowe atrakcje były bez zarzutu.

Początek zawodów dla każdego z zespołów jest podobny – przyjazd na parking przed Kopalnią Soli. Następnie rejestracja w „oczojebnym” SDiŁ, w którym mieści się biuro zawodów. Po okazaniu dokumentów, zaświadczeń lekarskich, zgodności paszportów sprzętu i odebraniu numerów startowych zespoły zabierają niezbędny sprzęt i windą zjeżdżają do Komory Drozdowice III gdzie odbywa się „aklimatyzacja” oraz Komory Drozdowice IV gdzie odbywa się krótkie szkolenie BHP i omówienie konkurencji.
Po krótszej lub dłuższej chwili (wszystko zależy od numeru startowego) sędzia wywołuje poszczególne zespoły do wyjścia pod Szyb Daniłowicza. Zespoły mają chwilę na ubranie się, przygotowanie masek, aparatów ODO i latarek. Następnie sędzia odlicza każdej drużynie ostatnich 5 sekund do startu aby na słowo „START” wystartować po schodach i krótkiej drabince w drogę do mety. Na mecie każdy z zawodników otoczony jest opieką ze strony ratowników medycznych PSP. Wyrywkowo kontrolowane jest też powietrze w butlach.
Na bieżąco podawane są też wyniki, które można śledzić na ekranie. Na innym ekranie podglądać można zmagania zespołów, które są prezentowane on-line za pomocą kamer.
Rozdanie nagród i dyplomów odbywa się w Komorze Warszawa. I właśnie rozdanie nagród i ogłoszenie wyników to chwilowo najsłabsza strona całej imprezy. Niestety każdego roku pojawia się ten sam scenariusz i jednocześnie problem. Odczytanie protokołu z zawodów, rozdanie nagród dla najlepszych i… rozdanie pamiątkowych statuetek dla ciągle tych samych V.I.P.-ów. Powoduje to, że już po odczytaniu protokołu 2/3 osób opuszcza imprezę.
Osobiście uważam, że prowadzący powinien przedstawić każdy z zespołów, odczytać jakie są kategorie a następnie zapraszać na podium zespoły od miejsca III do I. Aby osoby „nie uciekały” przed zakończeniem rozdawania nagród organizatorzy powinni rozlosować wśród zespołów kilka statuetek solnych, które zazwyczaj trafiają niepotrzebnie dla V.I.P.-ów.
Jeśli organizatorzy zawodów poprawią formę rozdawania nagród i dyplomów, będzie można powiedzieć, że zawody są bliskie ideałom.

Poniżej zapraszam do zapoznania się z krótką fotorelacją z zawodów…


~ - autor: Chosse w dniu 13 grudnia 2014.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: