Linia Hutnicza Szerokotorowa czyli Pociąg z Ukrainy wjeżdża na stację Hrubieszów LHS…

6 września 2013 roku jadąc do miejscowości Czumów koło Hrubieszowa zmuszony byłem do zatrzymania samochodu na przejeździe kolejowym znajdującym się na ulicy Nowej.
Powodem był przejazd pociągu LHS z Ukrainy, który po pokonaniu mostu na rzecze Bug wjeżdzał na stację towarową Hrubieszów LHS. Postanowiłem szybko wyjąć aparat i zrobić kilka zdjęć aby to uwiecznić. Linia LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa dawniej Linia Hutniczo-Siarkowa) o numerze 65 jest nietypowa jak na nasze krajowe warunki. Posiada ona szeroki rozstaw szyn (1520mm), w stosunku do normalnego, stosowanego w naszym kraju (1435mm).
Po torach kursują jedynie pociągi towarowe, choć były próby wprowadzenia ruchu pasażerskiego. Linia kolejowa nr 65 jest obecnie najdłuższą szerokotorową linią kolejową w Polsce. Jej obecna długość od granicy państwa (Przejście graniczne-kolejowe w Gródku na rzece Bug) do stacji towarowej w Sławkowie wynosi 394,650 kilometrów. Łączna długość torów na linii wynosi 524,339 kilometrów. Linia jest powszechnie uważana za najdalej wysuniętą na zachód Europy o takim rozstawie toru.
Plany budowy takiej linii sięgają lat 20. XX wieku. Budowę rozpoczęto dopiero w 1976 roku a ukończono ją w 1979. Linia służyła do obsługi importu rudy żelaza z Krzywego Rogu na potrzeby Huty Katowice oraz eksportu polskiej siarki i węgla do ZSRR. Linia wybudowana została przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pierwszy pociąg po torach przejechał 30 listopada 1979 roku.
Obecnie linia jest własnością spółki PKP LHS. Stacja Hrubieszów LHS jest pierwszą stacją na terenie Polski oraz jedną z ważniejszych na całej linii. Daje zatrudnienie mieszkańcom Hrubieszowa i okolic a przez jej teren przejeżdżają towary znacznej wartości.


~ - autor: Chosse w dniu 6 września 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: