Krasnobród czyli Sanktuarium, turystyka i piękne widoki w jednym miejscu…

71 kilometrów od Hrubieszowa położony jest Krasnobród. 31 sierpnia 2013 roku odwiedziłem to urokliwe miejsce.
Krasnobród jest to miasto, a właściwie miasteczko położone w sercu Roztocza. Po minięciu Zamościa i obraniu drogi przez Pniówek mijany krajobraz zaczął się nagle zmieniać. Płaski teren stał się bardziej pofałdowany i porośnięty gęstym lasem a droga była bardzo kręta.
W niektórych momentach widoki rzucały mnie na kolana. W tym malowniczym terenie znaleźć można „Kapliczkę na Wodzie” – jedno z najświętszych miejsc w Krasnobrodzie. Kaplica „Objawień na Wodzie” to miejsce według tradycji można było (i dalej można) doznać objawienia Matki Bożej. Pierwsze objawienie miało miejsce w 1640 roku kiedy to Matka Boska objawiła się Jakubowi Ruszczykowi.
Spod kapliczki bije święte źródełko, które przyczyniło się do wielu ozdrowień. Woda jest lodowata, a przejście strumienia boso jest… przyjemnym doznaniem.
Malowniczy krajobraz, w którym usytuowana jest kaplica zachwyca swoim pięknem. Kilkaset metrów dalej znajduje się Sanktuarium i zespół poklasztorny Dominikanów.
Barokowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wybudowany został w latach 1690-1699. Obiekty ufundowane zostały przez Marię Kazimierę d’Arguien, późniejszą żonę króla Jana III Sobieskiego – Marysieńkę Sobieską jako wotum wdzięczności za uzdrowienie.
Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem. Znajdują się w nim m.in.: XVIII-wieczna chrzcielnica, barokowa ambona w kształcie wazy, monumentalne organy wykonane w 1975 roku oraz cztery ołtarze boczne wraz z głównym ołtarzem wykonanym przez Jana Mauchera w latach 1774-1776.
We wnętrzach zespołu klasztornego przypominającego ten znany z Gdańskiego Seminarium Duchownego zwiedzić można Muzeum Diecezjalne, które oczywiście polecam.
Niedaleko Sanktuarium Maryjnego w lesie znajduje się Rezerwat Przyrody Święty Roch. W lesie schowana jest kaplica Świętego Rocha. Kaplica przypomina swoją budową zakopiańskie budynki. Jest to miejsce zadumy i refleksji oraz pięknych widoków. Na szczyt wzgórza prowadzą drewniane i kręte schody, które obowiązkowo trzeba pokonać.
Panoramę Krasnobrodu podziwiać można z punktu widokowego zlokalizowanego na wzgórzu gdzie mieścił się kiedyś czynny kamieniołom. Obecnie miejsce zachwyca widokami a kamienie z nieczynnego już kamieniołomu można zabrać na pamiątkę. W wieży widokowej znajduje się sklep z pamiątkami a u podnóża kamieniołomu jest zlokalizowana restauracja z bardzo smacznymi lodami.

Wierzę, że Krasnobród będę mógł jeszcze kiedyś odwiedzić… Ale na tą chwilę muszę zadowolić się wykonanymi zdjęciami, do obejrzenia których też Was zachęcam a odwiedzenia Roztocza i Lubelszczyzny gorąco namawiam.

~ - autor: Chosse w dniu 31 sierpnia 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: