Hrubieszów czyli Z aparatem w mieście z pięknymi tradycjami…

W dniach 17-22 maja 2013 roku odwiedziłem południowo-wschodnią część Polski. Docelowym miejscem był Hrubieszównie mylić z Hrubielowem – fikcyjnym miastem z serialu TVP pt. „Plebania”. Hrubieszów jest pierwowzorem fikcyjnego Hrubielowa.

Hrubieszów, miasto położone na południowym-wschodzie Polski nad rzeką Huczwą (dopływ Bugu), zaledwie 5 km w linii prostej od granicy z Ukrainą. Jest ono niewielkie (ok.19 tyś mieszkańców) o charakterze rolniczym. Jest najdalej wysuniętym miastem na wschód w naszym kraju.
Hrubieszów nie posiada typowego rynku, który można zwiedzić. Nie oznacza to jednak, że można się tam nudzić. Miasto jest pięknie położone, zielone, z licznymi zabytkami architektury sakralnej. Do najciekawszych zaliczyć można Kościół rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Kostki (Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej) z 1630 roku, Cerkiew prawosławną pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, liczne kapliczki i krzyże przydrożne ustawiane głównie na skrzyżowaniach.
W Hrubieszowie jest też wiele budynków, które są bardzo charakterystyczne dla tego regionu.
W czasie mojego pobytu miałem okazję uczestniczyć w procesji poświęcenia pól, która przeszła ulicami jednej z dzielnic Hrubieszowa oraz spotkaniu Pań odprawiających modlitwy „majowe”…
Z pewnością będę chciał tam wrócić – WARTO!

~ - autor: Chosse w dniu 20 Maj 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: