Zamość czyli „Noc Muzeów 2013” w „Padwie Północy”…

17 maja 2013 roku dojechałem do Hrubieszowa a jednym z pierwszych miejsc, które udało się zwiedzić był Zamość – miasto oddalone od Hrubieszowa o około 50 km.
Wieczorem 18 maja 2013 roku Zamość, przywitał mnie i moją przewodniczkę cudownym zachodem słońca. Później było już tylko lepiej.
Zamość zrobił na mnie ogromne wrażenie. Miasto jest idealne – zaczynając od drogi wjazdowej, a kończąc na wyglądzie jego centrum, które jest bardzo zadbane i wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Z miejscami na parkingu nie było problemu – monitorowany parking przez Powiatowy Urząd Pracy był dość bezpieczny.
Kilka kroków od parkingu już czekała pierwsza niespodzianka – podświetlana fontanna, przypominająca tą w Gdańsku („Fontanna Czterech Kwartałów”).
Niestety fontanna nie tryskała wodą (trudno powiedzieć dlaczego). Urokliwe dziedzińce kamienic na każdym kroku zachęcały do robienia im zdjęć i chwil zadumy… Można było poczuć klimat dawnego Zamościa, nazywanego również „Padwą Północy”.
Niestety trzeba było iść dalej – czas naglił. Niecałe dwie minuty spaceru i… musiałem pozbierać zęby z chodnika – Rynek w Zamościu to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałem. Przez chwilę poczułem się jak w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie jednocześnie. Miejsce idealne – słychać było rozmowy mieszkańców i turystów, brzdęk sztućców i talerzy z pobliskich kawiarni i restauracji, muzykę z pubów i zapach gofrów. Ratusz w Zamościu – chyba jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tego miasta, zachęcał do bliższego zobaczenia.
W Zamościu trwała właśnie Noc muzeów 2013, więc była okazja aby poznać bliżej to miasto z przewodnikiem muzealnym. Wrażenie zrobił na mnie m.in. zakład fotograficzny, który dosłownie zachęcał do wywołania w nim odbitek foto.
Wyjątkowym zakończeniem popołudniowo-wieczorno-nocnego zwiedzania Zamościa było wejście na wieżę, na której znajduje się punkt widokowy, z którego można było podziwiać nocną panoramę tego miasta…
POLECAM, POLECAM, POLECAM!… Zamość, „Padwa Północy”, Miasto idealne… =)


~ - autor: Chosse w dniu 18 Maj 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: