Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Wojciecha Adalberta w Gdańsku-Zaspie czyli Wielkie zadymienie na oddziale laryngologicznym…

W czwartek 22 września 2011 roku o godzinie 12:52 na oddziale laryngologicznym mieszczącym się na VI piętrze Szpitala Specjalistycznego im. Św.Wojciecha Adalberta w Gdańsku-Zaspie pojawiło się silne zadymienie. Jedna z osób poszła sprawdzić co się dzieje. Po otwarciu drzwi od magazynku materiałów jednorazowych w wyniku dostępu powietrza pojawił się bardzo groźny ogień, który szybko zaczął się rozprzestrzeniać. Ogłoszono alarm i rozpoczęto ewakuację pacjentów.
Aby stłumić ogień personel pielęgniarski użył gaśnicy proszkowej. Niestety, nie dało to zakładanych  rezultatów. W gabinecie pielęgniarki oddziałowej uwięzione zostały dwie osoby, bez możliwości ucieczki przez korytarz. Na miejsce wezwana została straż pożarna.
Już po około 5. minutach pojawiły się dwa pierwsze zastępy z JRG-5 PSP w Gdańsku. Zaraz za nimi dotarły trzy zastępy z JRG-1 PSP oraz zespół podstawowy „P-10” z Gdańskiego Pogotowia Ratunkowego.
Rozpoczęła się akcja ratowniczo-gaśnicza. Na górę strażacy poprowadzili jedną linię gaśniczą od strony parku.
Natychmiast zaczęto rozstawiać też podnośnik hydrauliczny z jednej strony obiektu oraz drabinę od strony podjazdu wewnętrznego pod szpital.
Strażacy, którzy dotarli na górę szybko dokonali rozpoznania oraz przystąpili do gaszenia płomieni. Przeszukano również oddział w poszukiwaniu innych osób poszkodowanych.
W trakcie przeszukiwania oddziału strażacy natrafili na dwie osoby w gabinecie pielęgniarki oddziałowej – zostały one ewakuowane na zewnątrz budynku.
W magazynie również odnaleziono jedną osobę – była nieprzytomna i bez czynności życiowych.
Przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Po kilku minutach poszkodowana osoba była już ułożona na noszach w koszu drabiny SD-37 i transportowana była na dół gdzie na ofiarę oczekiwał już zespół ratownictwa medycznego.
Kiedy poszkodowany został zabrany do SOR-u akcja strażaków została zakończona.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Sprawdzono w ten sposób jak reaguje personel placówki w sytuacji zagrożenia – w tym wypadku pożaru.
Szpital Specjalistyczny na gdańskiej Zaspie jest jednym ze szpitali referencyjnych przygotowywanych na Euro 2012 w Gdańsku.

Część zdjęć trafiła na stronę Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press –  TUTAJ.~ - autor: Chosse w dniu 22 września 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: