Procesja Bożego Ciała w Gdańsku-Sobieczewie czyli Barwne święto w czerni i bieli…

23 czerwca 2011 roku Kościół katolicki obchodzi w swoim kalendarzu Święto Bożego Ciała. W tym dniu na ulice wyruszają barwne procesje zmierzające do czterech ołtarzy. Procesjom towarzyszom zazwyczaj śpiewy kościelne, odgłosy dzwonów i niezliczone modlitwy za pomyślność mieszkańców bloków i domów, w cieniu których zgromadzenie wiernych się przemieszcza.
Tym razem chciałem zobaczyć jak wygląda taka procesja w innej dzielnicy Gdańska. Udałem się więc w ramach FotoTripu do Gdańska-Sobieszewa. Parafia rzymskokatolicka pw. MB Saletyńskiej zorganizowała procesję wiodącą ulicami Turystyczną, Radosną i Tęczową. Ołtarze ustawione są tradycyjnie na skrzyżowaniach głównych dróg osiedla. Jeden z ołtarzy jest wyjątkowy gdyż jako jedyny w Polsce jest pływający. Wierni budują go zawsze na promie, który pływa w czasie awarii mostu pontonowego.
W samej procesji uczestniczyli przedstawiciele różnych grup modlitewnych, dzieci pierwszokomunijne oraz przedszkolne, służba liturgiczna ołtarza, księża oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku-Sobieszewie.
Frekwencja wśród wiernych też dopisała. Doliczyłem się ponad 3000 osób czynnie uczestniczących w tej demonstracji chrześcijańskiej wiary. Z pewnością duży wpływ na tak liczne uczestnictwo miała pogoda, która była dziś idealna.

Poniżej przedstawiam Wam efekt mojej pracy – fotorelacja, której dawno nie było na chosse.rox.pl. Wszystkie zdjęcia wykonane zostały od początku do końca w czerni i bieli. Jak wszyscy zdajemy sobie sprawę w czasie procesji jest bardzo kolorowo. Chciałem troszkę przełamać ten stereotyp i uwiecznić takie radosne i kolorowe święto właśnie w tych dwóch kolorach.
Mam nadzieję, że choć w małej części mi się to udało. Zdjęcia też nie były poprawiane w programach graficznych. Są takie jakie „wyszły” z aparatu. Nie dotyczy to oczywiście jakości, która dostaje w kość w czasie ich kompresji i zmianie wielkości.
Życzę więc miłego oglądania…

PS: Osoby, które wolą jednak kolory niech nie czują się zawiedzione… Mam też zdjęcia, które były wykonane w formie barwnej. Są one TUTAJ

~ - autor: Chosse w dniu 23 czerwca 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: