Parafia pw.MB Saletyńskiej w Gdańsku-Sobieszewie czyli Niedzielna msza święta…

W niedzielę 10 kwietnia 2011 roku uczestniczyłem we Mszy świętej w Sanktuarium MB Saletyńskiej w Gdańsku-Sobieszewie.
Obecny budynek kościoła jest nowoczesny i powstawał w latach 1989 (8 maja)1995 (19 października). Został ob zbudowany w miejscu małego ceglanego kościółka, który spłonął 22 lutego 1986 roku.
Msze święte odprawiane w kościele skupiają spore rzesze wiernych. Msza dla dzieci ma wyjątkową oprawę – usłyszeć można piosenki religijne śpiewane przez tutejszą scholę.


_________________________________________
Msza święta
– jest podstawowym obrzędem liturgicznym. Jest to bezkrwawa ofiara Kościoła składana Bogu.
Samo słowo pochodzi ze zwrotu kończącego obrzęd – ite. Missa est – skończone, rozsyłam Was. Podobnie jest w języku angielskim – Mass oraz w języku niemieckim – Die Messe.

Według doktryn ewangelickich i katolickiej Eucharystia została ustanowiona przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy spożytej z Apostołami w Wielki Czwartek. W trakcie wieczerzy Chrystus łamał i rozdawał chleb ze słowami „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje” (Mt 26,26). Po wieczerzy podał Apostołom kielich wypełniony winem ze słowami „Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów” (Mt 26,27-28). Równoległe opisy ustanowienia Eucharystii znajdują się w pozostałych Ewangeliach synoptycznych (Mk 14,22-24; Łk 22,19-20) oraz w 1 Kor 11, 24-26.

Według katolików, starokatolików i prawosławnych ofiarowane podczas mszy świętej chleb i wino zostają przeistoczone w ciało i krew Chrystusa. Postacie eucharystyczne nie uobecniają Chrystusa w sposób symboliczny, lecz substancjalnie, zachowując jedynie przypadłości chleba i wina. Luteranie natomiast uważają, że w wyniku konsekracji, pod postaciami chleba i wina jest realnie obecne ciało i krew Jezusa Chrystusa, chleb pozostaje jednak chlebem, a wino winem (konsubstancjacja).
Chrystus ustanawiając mszę powołał się wprost na przykład najwyższego kapłana Melchizedeka, który wg Księgi Rodzaju był królem Salemu i przywitał Abrama chlebem i winem.
Ponieważ z psalmu 110 wynika, że Mesjasz będzie Kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka, ustanowienie Eucharystii jest wypełnieniem przepowiedni mesjańskiej.
W języku biblijnym ciało i krew oznacza człowieka (jak w Mt 16, 17; 1 Kor 15, 50; Ekl 18, 30). Rozdzielenie ciała i krwi oznacza symbolicznie śmierć. Dlatego też chleb i wino są osobno konsekrowane i zmieniają się sakramentalnie w ciało i krew Chrystusa, który mówił o sobie, że Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem (J 6, 55).

Katolicy, na mocy pierwszego z przykazań kościelnych są zobowiązani do uczestnictwa co niedzielę i święta nakazane przez Kościół we mszy świętej. Powinność uczestnictwa we mszy według katolików i luteranów wynika ponadto z trzeciego przykazania Dekalogu.
Łacińskie określenie – participatio actuosa (aktywne uczestnictwo) oznacza raczej świadome, uobecniające uczestnictwo. Realizuje się ono w słuchaniu słów Biblii, odpowiedziach mszalnych i aklamacjach, postawach i gestach. Szczególnie zaś realizuje się ono przez śpiew i muzykę. Ale przede wszystkim liczy się wewnętrzne kontemplowanie tajemnicy ofiary mszy świętej.
(Encyklopedia Wikipedia)

~ - autor: Chosse w dniu 10 kwietnia 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: