Chełmża, Witkowo i Zelgno czyli Powrót do wspomnień z dzieciństwa…

Są takie miejsca, do których ze łzą w oku wraca się po latach. Miejsca, które pozostały gdzieś głęboko w pamięci jeszcze z czasów dzieciństwa. Miejsca, w których czas się praktycznie zatrzymał. Wracając do tych niezwykłych miejsc człowiek ma wrażenie cofania się w czasie. Wspomnienia powracają jedno po drugim. Jest to niezwykłe uczucie – trudne do opisania.
W dniach 11-13 marca 2011 roku odwiedziłem trzy miejscowości, które są dla mnie bardzo wyjątkowe. Niestety sam powód odwiedzin już nie był miły – pogrzeb.

Chełmża, Witkowo i Zelgno położone są w powiecie toruńskim w województwie kujawsko-pomorskim. Bywałem tam dość często, jako dziecko. Wakacyjne lub świąteczne wyjazdy z dziadkami do rodziny były dla mnie niesłychaną atrakcją i prawdziwą szkołą życia. Często w czasie mojego pobytu przyjeżdżała też z rodziną kuzynka z Rybnika – Wioleta. Kompanka niezliczonych wypadów po okolicy.

Przyjazd na wieś zaczynała się za każdym razem podobnie. Wysiadając z pociągu na stacji Chełmża pojawiały się zawsze te same widoki i zapachy – ogromna cukrownia z kominami, bocznica pełna wagonów towarowych krytych i otwartych, szum pracujących maszyn  i zapach przerabianych buraków cukrowych.

Dworzec kolejowy z czerwonej cegły tętnił życiem. Przystanki PKS były zawsze oblegane przez miejscowych i turystów, a same autobusy podjeżdżały, co 10-15 minut.
Autobusem jechało się przez Chełmżę do miejscowości Zelgno.
Przystanek znajdował się przy gminnym sklepie spożywczym. Następnie czekała nas wędrówka pieszo asfaltową szosą do Witkowa. Po drodze mijało się małą remizę OSP Zelgno, w której garażował strażacki czerwony Żuk, dawną kuźnię pochodzącą z 1907 roku oraz pozostałość ewangelickiego cmentarza.
W Witkowie przy skrzyżowaniu stał stary ceglany dwór otoczony wysokim otynkowanym murem.
Okolice Witkowa są bardzo malownicze. Mały staw, liczne pagórki i łąki były miejscami, po których z czystą przyjemnością jeździło się rowerem lub wędrowało pieszo.
Częste wizyty rowerowe w Zelgnie u rodziny na herbacie lub wieczorne spacery połączone z zapachem świeżego powietrza, którego nie da się opisać słowami – co za wspomnienia.
Do Chełmży jeździło się głównie po zakupy lub w niedzielę na mszę świętą. Miasto położone od Witkowa około 15 km jest bardzo dobrze zachowane. Cudem ocalało II wojnę światową. Dzięki temu można podziwiać piękną konkatedrę, Św. Trójcy, charakterystyczny kwadratowy rynek oraz liczne wąskie uliczki, których w centrum jest pełno.
W upalne dni bardzo dużo mieszkańców gromadziło się nad Jeziorem Chełmżyńskim.
Powrót do Trójmiasta zawsze związany był z oczekiwaniem na pociąg osobowy na jednym z peronów stacji PKP Chełmża. Ruch na bocznicy nie ustawał chyba nigdy. Wieczne przetaczanie wagonów towarowych, odgłosy pracy cukrowni i widok wyłaniających się trzech świateł lokomotywy ciągnącej wagony osobowe od strony Torunia są wspomnieniami, do których wraca się nieświadomie.

W czasie ostatniej wizyty w marcu razem z Wioletą odwiedziłem te wszystkie magiczne miejsca z mojego – naszego dzieciństwa. Niestety, na dworcu kolejowym wszystko zamarło. Bocznice są puste, budynek dworcowy zamknięty, przystanki PKS zamieniły się w stację benzynową.
Stary rynek Chełmży też świecił pustkami. Od czasu do czasu ktoś przemknął w pośpiechu przez jego środek. Tak jakby nikt nie zauważał jego czaru.
Konkatedra górująca nad okolicą ciągle pięknieje. Szkoda, że niedane nam było wejść do środka, aby poczuć ogrom świątyni. Z zewnątrz zawsze mi imponowała wielkością.

Jak dobrze, że są takie miejsca, do których wraca się z tym niezwykłym uczuciem – ze wspomnieniami.

Wiolu dzięki wielkie za wyprawę do czasów dzieciństwa… Pozdrawiam w tym miejscu też całą rodzinę z Witkowa i Zelgna! Dziękuję…!

~ - autor: Chosse w dniu 13 marca 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: