Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 3 im. Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku czyli Był sobie kiedyś szpital…

W deszczowy i ponury dzień 6 sierpnia 2010 roku wraz ze służbami ratunkowymi dane mi było zobaczyć to co zostało z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 3 im.Najświętrzej Maryi Panny w Gdańsku. Dawny kompleks szpitalny mieści się na Dolnym Mieście przy ul. Z.Kieturakisa 1.
Szpital z wieloma oddziałami mieścił się tam do września 2004 roku kiedy to został zamknięty i połączony z SPSK nr 1. W 2005-2006 roku w budynku biurowym mieściła się podstacja SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Gdańsku. Był tam zespół W-6.
Kompleks szpitalny składa się z budynku głównego szpitala, budynku administracyjno-biurowego, budynku gospodarczego, budynku kotłowni wraz z kominem, budynku stacji trafo, budynku portierni, budynku kostnicy, budynku pralni, budynku mieszkalnego, magazynu materiałów łatwopalnych oraz rozprężalni gazów medycznych. Kompleks zajmuje powierzchnię ponad 8.000 metrów kwadratowych. Na terenie jest też grota z figurą Matki Boskiej.
Zabudowa pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i połączona jest z pobliskim kościołem parafialnym. Przejście jest zamurowane.
Poruszając się po budynku głównym szpitala można zobaczyć co czas i wilgoć może zrobić ze ścianami. Budynek gnije i ginie w oczach. Jest zawilgocony a poddasze się wali. Wszędzie czuć zapach szpitalny który miesza się ze stęchlizną. W obiekcie panuje głucha cisza, która jest tak głośna, że po pewnym czasie zaczyna boleć głowa. W sekretariatach, na dawnej sali operacyjnej i w kilku innych miejscach są stosy dokumentów i książek, wyniki badań, przeterminowane leki i sprzęt biurowy.
Poruszając się po obiekcie lepiej niczego nie dotykać – w końcu miesciła się tam urologia – oddiał, który wg. niektórych lekarzy uważany jest za najbardziej brudny.
Szkoda, ze tak ogromny kompleks niszczeje. Szkoda też, że nie ma pomysłu na te miejsce. Trudno powiedzieć, czy budynek do czegoś się jeszcze nadaje.
To samo się tyczy obiektów obok. Bez kasku na głowie i bacznego patrzenia pod nogi lepiej nie podchodzić.
Obiekty pilnowane są przez ochronę co (na szczeście) zapobiega przed dewastacją tego terenu oraz rozkradaniem przez mieszkańców z sąsiedztwa.

Poniżej przedstawiam zdjęcia z tej niecodziennej wyprawy. Oby budynki, które są wpisane do rejestru zabytków nie podzieliły losu zakładów mięsnych z ul.Angielska Grobla.
Budynki oraz teren można odkupic od Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za jedyne 4.842.000 PLN.

~ - autor: Chosse w dniu 6 sierpnia 2010.

Jedna odpowiedź to “Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 3 im. Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku czyli Był sobie kiedyś szpital…”

  1. Szukałem tomografii komp. i natrafiłem na to cudo. 😀 Fotografie nice, przypominają mi budynki koło Czarnobylu. Sam budynek nadaje się na na jakiś horror – dosłownie mnie przeraża. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: