Platforma wiertnicza w Stoczni Remontowej S.A.

4 października 2009 roku. Pogoda nie jest zbyt łaskawa dla osób robiących zdjęcia. Silny wiatr oraz przelotny deszcz z powodzeniem utrudniają fotografowanie.
Wieczór postanowiłem spędzić na nabrzeżu przy Elektrociepłowni Wybrzeże S.A. skąd rozciąga się widok na industrialną Stocznię Remontową S.A.
Przy jednym ze stoczniowych nabrzeży gdańskiej remontówki cumuje już od czerwca br. niecodzienny pływający obiekt typu offshore. Jest nim platforma wiertnicza „ENSCO 100” amerykańskiego armatora Offshore Internationale Campany.
Platforma wiertnicza ma imponujace wymiary 89 metrów szerokości i 141 metrów wysokości. Jest to jeden z największych tego typu obiektów stacjonujących na Morzu Północnym.
Nogi platformy można zobaczyć z kilkunastu miejsc w Gdańsku m.in. z Wyspy Sobieszewskiej, Nowego Portu, Przeróbki, Suchanina, Moreny lub z Góry Gradowej.
Platforma wiertnicza wpłynęła do stoczni w czerwcu br. w asyście czterech potężnych holowników.
Pływająca konstrukcja, która zbudowana została w 1987 roku i zmodernizowana w roku 2000 ostatnio była eksploatowana na Morzu Północnym, w sektorze holenderskim.
Zadaniem stoczniowców z Gdańska jest przede wszystkim konserwacja trzech nóg platformy i jej kadłuba oraz przebudowa i modernizacja nadbudówki, w której dobudowany zostanie między innymi piąty pokład. Modernizowane będą także urządzenia wiertnicze i wszystkie systemy platformy.
Do tego czasu platformę podziwiać można w Stoczni Remontowej a jest to widok niecodzienny.
.

~ - autor: Chosse w dniu 4 października 2009.

Jedna odpowiedź to “Platforma wiertnicza w Stoczni Remontowej S.A.”

  1. Piękna forma w ciekawym ujęciu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: