SAR – Search and Rescue in Gdansk

18 lipca 2009 roku w czasie festynu „Świbnieńskie lato 2009” na akwenie Przekopu Wisły odbyły się pokazy sprawności jednostek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Sztutowie oraz Gdańsku-Świbnie (Łodzie R-21 i R-22). Dodatkowo w pokazie brał udział starek ratowniczy SAR-1500 m/s „Wiatr”, który stacjonuje w Morskiej Stacji Ratowniczej w Gdańsku-Górkach Zachodnich.
W czasie pokazu zaprezentowano możliwości wszystkich jednostek pływających oraz procedury ratownicze – podjecie rozbitków z wody na 1001 różnych sposobów.
Pokaz był bardzo dynamiczny i widowiskowy. Zdjęcia z pokazu znajdują się poniżej…
.
__________________________________________________________
SAR skrót od angielskich słów „Search and Rescue”. W Polsce Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa powstała 1 stycznia 2002 roku i jest jednostką budżetową podlegającą ministrowi właściwemu ds. gospodarki morskiej.
MSPiR została wydzielona z PRO – Polskiego Ratownictwa Okrętowego, które działa od 1951 roku a pierwotnym działaniem PRO było oczyszczanie polskiego wybrzeża z wraków – pozostałości po II wojnie światowej a następnie doszły działania ratunkowe.
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zajmuje się obecnie ratowaniem ludzi oraz pracami podwodnymi i ratownictwem ekologicznym w akwenie polskiej strefy odpowiedzialności.
Polskie wybrzeże posiada szereg baz MSPiR – są to MSR (Morskie Stacje Ratownicze): Tolkmicko, Górki Zachodnie (u ujścia Wisły Śmiałej), Gdynia, Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Darłowo, Kołobrzeg, Dziwnów, Świnoujście i Trzebież.
W skład MSR wchodzą jednostki BSR (Brzegowe Stacje Ratownicze), które znajdują się w: Sztutowie, Świbnie, Władysławowie, Łebie, Ustce, Darłowie, Kołobrzegu, Dziwnowie i Trzebieży.
Wsparcie lotnicze dla MSPiR stanowi Polska Marynarka Wojenna, która dysponuje śmigłowcami PZL W-3 Sokół w wersji morskiej – W-3RM lub W-3WARM Anakonda.
Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne SAR mieści się w Gdyni. W Świnoujściu mieści się PCK czyli Pomocnicze Centrum Koordynacyjne.
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa dysponuje szeregiem specjalnego sprzętu do ratownictwa ekologicznego, statkami do działań ratowniczych oraz pojazdami służącymi do przewozu ludzi i sprzętu.
Więcej o polskiej służbie SAR dowiedzieć się można na stronie: www.sar.gov.pl

~ - autor: Chosse w dniu 18 lipca 2009.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: