Obchody Dnia strażaka w Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo

             .

W dniu 4 maja 2008 roku zostałem zaproszony na obchody Dnia Strażaka w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku-Sobieszewie.

Obchody miały wyjątkowo uroczysty i wzniosły charakter, ponieważ były połączone z zainaugurowaniem obchodów związanych z 60 rocznicą powstania Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:30 od mszy świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Saletyńskiej. Mszę koncelebrował proboszcz parafii w Gdańsku-Sobieszewie ks.Mariusz Czachor.

W czasie mszy wierni oraz zebrani goście modlili się w intencji strażaków – ochotników oraz za duszę tragicznie zmarłego Śp. dh Pawła Wrzeszcza, który odszedł na wieczną wartę. Ksiądz proboszcz przybliżył wiernym jak ciężką misję pełnią strażacy – ochotnicy jednostki OSP Gdańsk-Sobieszewo dla dobra społeczeństwa w naszym regionie.

Po mszy świętej wszyscy uroczyście przemaszerowali na plac pod budynek strażnicy.

.

O godzinie 13:00 nad całą okolicą rozległ się dźwięk syreny alarmowej poprzedzający uroczysty apel.

Naczelnik OSP dh Grzegorz Łangowski rozpoczął obchody od złożenia raportu – meldunku Prezesowi Zarządu Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku dh Sylwestrowi Glapiakowi.

Następnie wspólnie dokonali przeglądu pododdziałów. Prezes OSP dh Adam Kaczmarek powitał w uroczystej przemowie zebranych gości, strażaków i ich rodziny oraz przybyłych mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej.

Wśród zebranych gości byli m.in. ks. Mariusz Czachor – proboszcz tutejszej parafii, Zofia Nowak – dyrektor ZKPIP nr. 1, Maria Wieloch – Prezes SPWS, Tadeusz Michalski – Przewodniczący Rady Osiedla Wyspa Sobieszewska, Arkadiusz Kuźmiński – Wiceprezes SNRR „ADIUTARE”.

Symboliczną minutą ciszy uczczono pamięć Śp. dh Pawła Wrzeszcza –  strażaka – ochotnika, który odszedł z szeregów OSP.

.

Następnie ks. proboszcz przybliżył postać św. Floriana – patrona wszystkich strażaków, hutników i kominiarzy oraz podziękował wszystkim strażakom-ochotnikom za bardzo owocną współpracę oraz ofiarną pomoc na rzecz całej parafii.

Kolejnym mówcą był Prezes ZOM ZOSP RP dh Sylwester Glapiak, który przekazał życzenia i gratulacje z okazji Obchodów Dnia Strażaka. Odczytał on również życzenia nadesłane przez Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemara Pawlaka.

.

Po tej części apelu odbyło się uroczyste Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej na sztandar.

Rotę ślubowania odczytał Prezes Glapiak. Podczas ślubowania dało się odczuć wzruszenie wśród obecnych członków OSP Gdańsk-Sobieszewo oraz samego Prezesa. Ślubowanie jest bardzo wzniosłą chwilą, której nie zapomina się do końca swoich dni.

.

Kolejnym punktem uroczystości było udekorowanie odznaczeniami oraz wręczenie podziękowań.

Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego województwa pomorskiego nadano: Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla dh Roberta Sailera oraz dh Tomasza Balkiewicza. Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla dh Bolesława Kaczmarka. Dekoracji dokonał Prezes ZOM ZOSP RP dh Sylwester Glapiak w asyście Prezesa OSP dh Adama Kaczmarka.

.

Po odznaczeniach wręczono okolicznościowe dyplomy i podziękowania. Dyplomy uznania otrzymali Drużynowi MDP OSP: dh Magdalena Grotha oraz dh Bartosz Stepniewski za dotychczasowe bardzo aktywne zaangażowanie oraz aktywizację młodzieży w pracę jednostki OSP Gdańsk-Sobieszewo.

.

Zostały też wręczone podziękowania za aktywny udział w akcji „Pola Nadziei 2008”, która odbyła się 13 kwietnia 2008 roku.

Podziękowania zostały przyznane przez Fundację Hospicyjną – Hospicjum im. Ks.Eugeniusza Dutkiewicza i otrzymali je wolontariusze z MDP OSP.

Specjalne podziękowanie za dotychczasową pomoc na rzecz jednostki w Gdańsku-Sobieszewie oraz współpracę otrzymało Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” z Gdańska.W imieniu Zarządu SNRR „ADIUTARE” podziękowanie odebrał wiceprezes „ADIUTARE” Pan Arkadiusz Kuźmiński.

.

Prezes ZOM ZOSP RP dh Sylwester Glapiak odczytał i wręczył na ręce Prezesa OSP dh Adama Kaczmarka okolicznościowe podziękowanie dla jednostki OSP.

.

Głos zabrali też zebrani goście.

Prezes OSP Gdańsk-Sobieszewo w imieniu całego Zarządu OSP zaprosił wszystkich zebranych na przygotowany poczęstunek w ogrodzie jednostki. Jedną z wielu atrakcji kulinarnych była „strażacka grochówka” oraz własnoręczne wypieki.

.

Ostatnim punktem oficjalnej części uroczystości było złożenie raportu – meldunku o zakończeniu uroczystego apelu.

.

.

Piknik strażacki rozpoczął się od powitania rodzin strażaków, oficjalnych gości oraz samych strażaków.

Prezes podziękował wszystkim za tak liczne przybycie i życząc wszystkim fantastycznej pogody i apetytów zaprosił do wspólnej biesiady.

Na zgromadzonych gości czekały na gości wyroby kulinarne, pod którymi uginały się stoły. Była tradycyjna „grochówka strażacka” z kuchni polowej, domowe wypieki „sobieszewskie” oraz „swojska” z grilla.

W trakcie spotkania odbył się pokaz ratownictwa w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, który skomentował Pan Jacek Konieczny – ratownik medyczny ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”.

.

Po pokazie w sali szkoleniowej OSP odbyła się prezentacja pokazu multimedialnego „Z życia i działalności OSP Gdańsk-Sobieszewo”, którą przygotował w zaciszu strażnicy dh Grzegorz Pilch. Spotkanie zakończyło się ok.18:00, kiedy to wszyscy w bardzo radosnych nastrojach rozjechali się do domów…

.

Serdecznie dziękuję wszystkim druhnom i druhom z OSP Gdańsk-Sobieszewo za zaproszenie na tę uroczystość… Składam Wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego święta.

Życzę Wam „Tylu wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych co powrotów…”…

.

~ - autor: Chosse w dniu 4 Maj 2008.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: