Postawione na głowie czyli skansen w Szymbarku…

2 marca 2008 roku razem ze znajomymi odwiedziłem kolejny już raz miejscowość Szymbark.
Szymbark
(dodatkowa nazwa w języku kaszubskim Szimbark) jest to niewielka wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na obszarze najatrakcyjniejszej części Kaszubskiego Parku KrajobrazowegoSzwajcarii Kaszubskiej u podnóża Wieżycy.
Wieś jest siedzibą sołectwa Szymbark, w którego skład wchodzą również miejscowości Kolano, Drozdowo i Wieżyca. Zimą staje się ośrodkiem sportów zimowych.
W Szymbarku, podczas okupacji Niemcy dokonali zbrodni na 10 działaczach ruchu oporu z organizacji Gryfa Pomorskiego tzw. „Zakładnikach Szymbarskich”. W miejscu ich rozstrzelania stoi dziś pamiątkowy pomnik. Niemcy dokonali zbrodni w odwecie za zastrzelenie miejscowego Niemca – byłego strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Tu odbywały się pamiętne spotkania z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.
Przez Szymbark prowadzi turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich.
W Szymbarku swoją siedzibę ma Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (C.E.P.R. PHU Danmar). Jest to prywatna firma, należąca do Daniela Czapiewskiego, położona na południe od Szymbarku w pobliżu drogi krajowej nr 20 w bezpośrednim sąsiedztwie jego tartaku. Znajdują się tu repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego i ekspozycje tradycyjnych sprzętów użytku codziennego.
Ekspozycja podzielona jest na kilka tematów:
Temat Kaszuby:
+ Replika dworu szlacheckiego (Salino) typowego dla obszaru Kaszub.
+ Replika drewnianego kościoła typowego dla obszaru Kaszub.
+ Piec chlebowy – miejsce wypieku tradycyjnego chleba kaszubskiego
+ Wystawa osprzętu życia codziennego regionu
.
Temat Syberia:
+ Dom Sybiraka – drewniana chata zamieszkiwana przez polskich zesłańców w XVIII (Konfederatów barskich) przeniesiona z miejscowości Zapleskino, położonej 360 km na północny wschód od Irkucka z towarzyszącą jej ekspozycją.
+ Model Łagru otoczonego drutem kolczastym.
+ Model rampy załadowczej z oryginalnym parowozem i doczepionymi wagonami typowego składu zsyłkowego na Syberię z towarzyszącą mu ekspozycją.
.
Temat Gryf Pomorski:
+ Replika bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski z towarzyszącą mu ekspozycją poświęconą działaczom pomorskiego i kaszubskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej.
+ Dom Harcerza – historia organizacji młodzieżowych YMCA, ZHP – miejsce pamięci narodowej z historią Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”
.
Temat Muzeum Ciesielnictwa:
+ Najdłuższa deska świata (36,83m – wpisana do „Księgi Rekordów Guinnessa”) – deska została wycięta z liczącego 120 lat drzewa daglezjowego w dniu 12 czerwca 2002 roku.
+ Stół noblisty im. Lecha Wałęsy – stół na około 200 osób, ważący 6 ton, największy na świecie wykonany z jednego drzewa
+ Modele letnich domków drewnianych na sprzedaż
+ Krzywy dom – dom postawiony „na głowie” =).

~ - autor: Chosse w dniu 2 marca 2008.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: