Dzień Strażaka w Gdańsku…

  

 

Strażacy… Są w gotowości 24 godziny na dobę, 365 dni w roku… Jednym słowem są na nieustającej służbie Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.

Są odkąd jest żywioł, czyli od zawsze.

24 sierpnia 1991 roku sejm X kadencji uchwalił ustawę o ochronie przeciwpożarowej i Państwowej Straży Pożarnej.

Straż przestała gasić tylko pożary i stała się instytucją wszechstronną, w której obecnie gaszenie pożarów jest tylko dodatkiem…

Nowe powiedzenie mówi „Masz problem, zadzwoń do straży pożarnej”.

 

W dniu 22 maja 2007 roku na Długim Targu w Gdańsku odbyły się gdańskie uroczystości Dnia Strażaka połączone z pierwszą rocznicą pożaru Kościoła św. Katarzyny.

Inną ważną datą przypadającą w tym roku jest też 15 lecie Państwowej Straży Pożarnej.

Podczas uroczystości na Długim Targu wyróżniono i nagrodzono najlepszych strażaków miasta Gdańska.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło władz miejskich i wojewódzkich.

    

Przed fontanną Neptuna zgromadzili się przedstawiciele strażaków z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP z Gdańska, strażacy z Zakładowych Straży Pożarnych oraz z  Ochotniczych Straży Pożarnych.

     

Po zakończeniu uroczystości strażacy przemaszerowali uliczkami Starego Miasta pod Kościół św. Katarzyny. W momencie, kiedy strażacy dotarli pod Kościół z niebo zagrzmiało i spadł deszcz. Rozdzwonił się również kościelny carillion.

Pod kościołem z wysięgnika z JRG-5 zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie, a zebrani goście przeszli do wnętrza Kościoła gdzie została odprawiona pierwsza po pożarze uroczysta msza święta.

    

_____

Obecnie w Gdańsku istnieje pięć Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP, jedna Komenda Miejska (przy ulicy Beniowskiego) i jedna Komenda Wojewódzka PSP (przy ulicy Sosnowej) w budynku, której mieści się Miejskie i Wojewódzkie Stanowisko Kierowania PSP i Centrum Powiadamiania Ratunkowego Miasta Gdańska.

    

Wśród JRG PSP możemy wymienić następujące jednostki: JRG-1 we Wrzeszczu, JRG-2 na Dolnym Mieście, JRG-3 na Oruni, JRG-4 na terenie Stoczni Północnej, JRG-5 w Oliwie.

    

W Gdańsku znajdują się cztery Ochotnicze Straże Pożarne – OSP Sobieszewo i OSP Świbno na Wyspie Sobieszewskiej, OSP Gdańsk, której członkowie wchodzą w skład Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej PSP oraz OSP Elektrociepłowni Wybrzeże SA.

     

Dodatkowo w miescie Gdańsku istnieją Zakładowe Straże Pożarne.

Są to: Zakładowa Lotniskowa Straż Pożarna na terenie portu lotniczego im. Lecha Wałęsy, Zakładowa Straż Pożarna Rafinerii Gdańskiej „Lotos Straż”, Portowa Straż Pożarna „Florian” ze strażnicami w Nowym Porcie oraz na Westerplatte i odziałem Morskiej Straży Pożarniczo-Ratowniczej w Nowym Porcie i Porcie Północnym, Zakładowa Straż Pożarna Stoczni Gdańskiej SA i Zakładowa Straż Pożarna Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) „Przyjaźń”, której strażnica mieści się na terenie bazy manipulacyjnej na Górkach Zachodnich. Dodatkowo na terenie stoczni „Remontowa S.A.” znajduje się Zakładowa Służba Ratownicza Gdańskiej stoczni „Remontowa S.A.”.

  

Najwyższym podnośnikiem w północnej Polsce dysponuje ZSP „Lotos Straż” i jest to SH-54.

  

Plotki głoszą o zmianie lokalizacji JRG-2 z terenu Dolnego Miasta na rejon ulic Siennickiej i Nowej Wałowej, oraz o budowie JRG-6 na Gdańskiej dzielnicy Osowa lub na nowo powstających dzielnicach Gdańska przy Obwodnicy.

Jaka będzie przyszłość Gdańskiej Straży Pożarnej – pewnie obiecująca.

Obecnie społeczeństwo w ponad 90% ufa instytucji jaką jest straż pożarna. =)

  

WSZYSTKIM STRAŻAKOM SKŁADAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA SAMYCH SUKCESÓW ZAWODOWYCH I SATYSFAKCJI Z WYKONYWANEJ PRACY ORAZ TYLU WYJAZDÓW DO AKCJI ILU Z AKCJI POWROTÓW!!! =) 

Zapraszam do galerii…

    

 

  

~ - autor: Chosse w dniu 22 Maj 2007.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: