Pielęgniarstwo…

 

28/02/2007 AD 

 

Pielęgniarstwo

No właśnie, czym właściwie jest pielęgniarstwo?

Pielęgniarstwo jest bardzo trudną profesją, w której spotkać się można oko w oko z bólem i cierpieniem oraz radością i szczęściem, spotkać się można ze śmiercią, ale również poznać można cud nowego życia.

Jest to profesja, przez którą bardzo często płyną łzy, nie tylko te spowodowane przez bezsilność wobec czyjegoś cierpienia i szalejącej bez litości choroby.

Pielęgniarstwo to sztuka… Sztuka przez duże „P” .w której coś albo wychodzi albo nie.

Dzieła nie można od tak sobie poprawić. Nie można również wyrzucić lub sprzedać.

Pielęgniarstwo jest to przygoda… Przygoda, która nie ma końca, która każdego dnia, każdej nocy prowadzi nas przez las wiedzy, ocean umiejętności oraz góry nadludzkiego wysiłku, jaki trzeba oddawać tej życiowej podróży…

Pielęgniarstwo to niewiadoma…Każdy dzień przynosi niewiadomą… Nie wiadomo czy pacjent z sali nr 14 jeszcze jest, czy może już go nie ma, nie wiadomo czy pacjentka z sali nr 10 nadal jest nieprzytomna po operacji czy może jej stan się poprawił a może jeszcze bardziej pogorszył. Nie wiadomo ile jeszcze zostało godzin życia osobie z sali numer 9.

Pielęgniarstwo jest sposobem na poznanie nowych ciekawych osób.

Osób, wśród których jedni bardzo mocno dziękują za okazaną im pomoc a drudzy potrafią „podziękować” samymi wyzwiskami i przekleństwami.

Pielęgniarstwo jest to bezinteresowna pomoc i oddanie drugiemu człowiekowi, czy on tego chce czy też nie.

Pielęgniarstwo… Pielęgniarstwo jest pracą, pasją, życiem, powołaniem, zesłaniem, karą, nagrodą, darem, przekleństwem wszystkim, niczym, sposobem na życie lub po prostu pielęgniarstwem.

Więc czym właściwie jest pielęgniarstwo…?

Witam wszystkich…

Tym razem zacząłem trochę nietypowo.

Jestem pewien, że dla każdej osoby pracującej lub kształcącej się w zawodzie pielęgniarki i pielęgniarza słowo „pielęgniarstwo” będzie oznaczało coś zupełnie innego… Coś indywidualnego…

Dlatego trudno odpowiedzieć na to pytanie w taki sposób, aby wszyscy byli zadowoleni…

Jedną z odpowiedzi może być stwierdzenie, że „Pielęgniarstwo jest jednym z wielu kierunków Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Gdańsku”.

Na dowód tego poniżej przedstawiam Wam kilka zdjęć z Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich, która mieści się od kilku dni w nowo otwartym Centrum Dydaktycznym AMG „Stara Anatomia” (Obecnie trwa konkurs by nazwać jakoś ten budynek).

W tej nowoczesnej pracowni, która przypomina zbyt nowoczesną salę szpitalną i gabinet zabiegowy przyszły personel pielęgniarski nabywa niezbędnych umiejętności praktycznych do przyszłej jakże ciężkiej pracy…

 

Na zdjęciach ćwiczą studenci I roku studiów stacjonarnych-dziennych I° pod bardzo czujnym okiem Pani magister (Którą serdecznie pozdrawiam =] ).

~ - autor: Chosse w dniu 28 lutego 2007.

Komentarzy 5 to “Pielęgniarstwo…”

 1. no Arek a gdzie Twoja osoba ??
  ale widzę, że praktyki nieziemskie … pozdrawiam i wrzuć parę fotek ze swoją osobą w „akszyn”. 😉

 2. ojej…

  poprosze te foty na e-mail 🙂 lilitch1@o2.pl

  chyba nie wyrazalam zgody na publiczne pokazywanie mojego pyska 😛
  joke 🙂

  pozdrawiam

 3. Cześć, jestem studentką I roku pielęgniarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, buszując po necie przypadkiem trafiłam na tą stronę, chciałam Ci powiedzieć ze ładnie to napisałeś, nie myślałes o tym żeby załozyć jakąś strone o pielegniarstwie?? Tak mało się o nim mówi, a przecież to taki piekny zawód, pozdrawiam serdecznie 🙂

 4. Nota rzeczywiście pięknie napisana, od października bd studentką II roku pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ligocie. Pozdrawiam!

 5. Bardzo ładnie napisane, miło się patrzy na młodych którzy jednak chcą się w tym kierunku kształcić 🙂 Powodzenia:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: